Ko, 64 vai 32?
Daudzi lietotāji pirms operētājsistēmas iegādes nespēj izlemt vai izvēlēties 32 bitu versiju, vai 64 bitu versiju. Tāpat daudzi lietotāji nav pārliecināti vai uz viņu datoriem maz ir iespējams uzstādīt 64 bitu operētājsistēmu. Tādēļ BOOT.Lv praktiskajos padomos aplūkosim tieši šo tēmu, kurā aplūkosim kādos gadījumos tad īsti ir izdevīgi pāriet uz 64 bitu operētājsistēmu un kādas ir tās priekšrocības.
Kādos gadījumos ir ieteicams uzstādīt 64 bitu operētājsistēmu un kādas ir tās nepieciešamās prasības?
Sāksim ar to, ka, lai jūs varētu uzstādīt 64 bitu Microsoft Windows operētājsistēmu, jūsu datoram ir jābūt aprīkotam ar centrālo procesoru, kuram ir 64 bitu atbalsts (jaunākie Intel Celeron, Pentium 4, Pentium D, Xeon, Core 2 un Core i7 procesori, kā arī AMD Athlon 64, Opteron, Sempron, Turion 64 un Phenom procesori).
Tāpat, pirms uzstādāt 64 bitu operētājsistēmu, jums ir jāpārliecinās, ka visām jūsu datora komponentēm ir pieejami 64 bitu dziņi (draiveri), jo pretējā gadījumā tās komponentes, kurām ir tikai 32 bitu dziņi, 64 bitu Windows operētājsistēmā nestrādās kā paredzēts.
Vēl jāatzīmē, ka, lai 64 bitu Windows operētājsistēma varētu pilnībā izmantot 64 bitu priekšrocības, jūsu datoram ir jābūt aprīkotam ar vismaz 4 GB operatīvās atmiņas. Protams, tā nav obligāta prasība, taču Microsoft iesaka šo nosacījumu ievērot, lai sasniegtu maksimālu efektu, un, tā kā operatīvā atmiņa mūsdienās ir kļuvusi ļoti lēta, šim nosacījumam nevajadzētu kļūt par škērsli.
Kā uzzināt vai manam datoram ir 64 bitu procesors?
Ja jūs lietojat Microsoft Windows Vista operētājsistēmu, to var noskaidrot, nospiežot Start pogu, atverot Control Panel, tad izvēloties System and Maintenance un visbeidzot uzklikšķinot uz System. Šajā logā jūs varat aplūkot kāda tipa procesors jums ir.
Kādēļ ir ieteicams pāriet uz 64 bitu operētājsistēmu?
Patiesībā galvenos ieguvumus var aprakstīt vienā vārdā - atmiņa. Lietojot 32 bitu Windows, jūs nevarat lietot vairāk kā 4 GB operatīvās atmiņas, un arī tad jūs patiesībā lietojat vien 3,3 līdz 3,5 GB no tās. Savukārt, lietojot 64 bitu Windows, 4 GB operatīvās atmiņas sāk kļūt par jauno standartu, un ar 4 GB operatīvās atmiņas jūs bez problēmām varat paralēli atvērt daudz dažādu programmu, nesatraucoties par to, ka sistēma varētu sākt bremzēt.
Tāpat pāreju uz 64 bitu operētājsistēmu ir ieteicams veikt arī tad, ja kādai no programmām, kuru jūs lietojat ikdienā, ir 64 bitu versija, jo tad, uzstādot attiecīgu operētājsistēmu, šī progamma strādās ātrāk nekā pirms tam.
Microsoft īpaši iesaka 64 bitu versiju izvēlēties tiem lietotājiem, kuri ikdienā bieži lieto foto un video apstrādes programmas, kā arī tādas resursietilpīgas programmas kā AutoCAD. Tātad visiem tiem lietotājiem, kuri lieto programmas, kuras aktīvi lieto sistēmas operatīvo atmiņu.
Kādos gadījumos labāk nepāriet uz 64 bitu operētājsistēmu?
Kā galveno problēmu, protams, ir jāmin iekārtas, kurām nav 64 bitu draiveru. Ja jūs pāriesiet uz 64 bitu operētājsistēmu, šīs iekārtas nestrādās tā, kā tām ir paredzēts strādāt. Tātad, ja kādai svarīgai datora komponentei vai perifērijas ierīcei nav 64 bitu draiveru, un jūs nevēlaties no nomainīt, tad mēs neiesakām jums uzstādīt 64 bitu Windows.
Līdzīgi kā ar jau pieminētajām ierīcēm, problēmas var rasties arī ar atsevišķām programmām. Piemēram, jāuzsver, ka uz 64 bitu Windows nevarēs uzstādīt tās programmas, kuras instalācijas laikā uzstāda 32 bitu draiverus. Tapat ir dažas programmas, kuru 32 bitu versijas nav pilnībā savietojamas ar 64 bitu operētājsistēmu. Taču jāatzīmē, ka lielākā daļa 32 bitu programmu bez problēmām strādās arī uz 64 bitu operētājsistēmas.
Tātad, ja jūs neesat pārliecināts, ka jūsu izmantotie dzelži un programmatūra spēj strādāt 64 bitu vidē, jūs var sagaidīt vilšanās.
Vai es varu pāriet uz 64 bitu versiju, neveicot jaunu instalāciju?
Nē, diemžēl, lai pārietu uz 64 bitu Windows, jums ir nepieciešams veikt jaunu instalāciju, tādēļ BOOT.Lv iesaka vispirms izveidot nepieciešamo datu rezerves kopijas uz, piemēram, ārējā cietā diska, un tad veikt cietā diska formatēšanu (visu datu dzēšanu), un uzstādīt operētājsistēmu uz tukša cietā diska. Protams, cietā diska formatēšana nav obligāts priekšnoteikums, taču tas ir ieteicams, lai sistēma strādātu ātrāk.
Atstāj vienu, bet labāk divus komentārus