Bērna audzināšana, vai drīkst sodīt bērnu un kādā formā

Bērna audzināšana.

Piekritīsi, ka tas ir sarežģīts un ilgstošs process. Jābūt zinošām un zinošiem lai nepieļautu kļūdas. Diemžēl ne vienmēr no kļūdām var izvairīties.  Ja tās netiek izlabotas, tad attiecības ar augošo bērnu var noiet ļoti sliktā attiecību gultnē.

Bērna audzināšana, parunāsim nopietni.

Par šo jautājumu ir pietiekami daudz viedokļu, un dažreiz tie ir ļoti pretrunīgi. Šis raksts ir par to, kādā formā un kādos gadījumos ir pieļaujama bērna sodīšana.

 Bērna sodīšana, bet vai vajag?  

Kategoriski neiesaku sodīt par sīkumiem. Precīzāk, līdz divu gadu vecumam sods vispār nav vēlams. Domāju, ka jebkāda veida sods. Ko tad darīt, ja mazulis “kaujas” vai mētājas ar rotaļlietām?

Jūs varat izmantot psiholoģisku ietekmi, piemēram, aizsedziet sev seju ar plaukstām vai taisiet atbilstošu grimasi- it kā raudātu.

UN NEKO VAIRĀK!

Daži bērni šajā vecumā izrāda hiperaktivitāti. Daži tikai sāk staigāt, nekādā gadījumā nedrīkst mazuļus pērt, pat viegli. Mazulim jāsaprot, ka pieaugušie aizsargā bērnu no nevajadzīgiem priekšmetiem vai kļūdainām darbībām.

 Bērna sodīšana, vecuma krīze.

Par krīzes vecumu tiek uzskatīts trīs līdz četru gadu vecuma periods.  Tad sāk izpausties raksturs.  Šajā periodā nevajadzētu sodīt bērnu. Tomēr, ja  viņš izdarījis nepiedienīgu rīcību, tad labāk šādu rīcību pārrunāt un dot slēdzienu.

Bērna audzināšana

Kāpēc viņš to izdarīja, un dvēseliski pastāstīt, kā tas sarūgtināja mammu vai tēti. Paskaidrot, ka  labāk tā nedarīt.

Bērna sodīšana, tomēr, kā var sodīt?

Ir pienācis laiks lemt par pedagoģijas pieļaujamajiem sodu veidiem:

  • darbība vai uzvedība tiek ignorēta;
  • kā sods tiek rīkota skaidrojoša saruna;
  • sods izrādās dabisks vai paredzams;
  • tiek piemērots simbolisks sods.

Ir atļauts ignorēt bērna rīcību gadījumā, ja, izņemot vecāku satraukumu, bērnam briesmas nedraud. Tikai draudošas uzvedības gadījumā jūs varat atļauties pacelt balsi.  Ja tie ir “dzīves sīkumi”, tad varat vai nu nepievērst uzmanību, vai arī izvērst paskaidrojošu sarunu.

Ir nepieciešams sazināties mierīgā tonī.  Dariet to ar pacietību, pretējā gadījumā jūsu pamācība var pārvērsties par piemēru bērnam.  Viņš, pat ļoti iespējams, atļausies pacelt balsi pret jums.

Par dabisku sodu tiek uzskatīts tas, par ko bērnu brīdināja pieaugušais, un pēc nepaklausības nāca pareģotais sods. Piemēram, bērns iekļuvis dziļā peļķē un rezultātā viņa zābakos iekļuvis ūdens, dabiskais sods šajā gadījumā ir pārtraukta pastaiga. Protams, ar paskaidrojumu.

Simbolisks sods var būt telpas ierobežojums – stāvēšana stūrī vai sēdēšana uz krēsla ilgāku laiku.

Šī soda jēga nav pazemot bērnu, bet gan piespiest viņu pārdomāt savu rīcību. Tajā pašā laikā mamma vai tētis nedrīkst pārvērsties par tādu kā “BUBULI”.

Bērna audzināšana

Ar kuru ne tikai runāt, bet pat skatīties uz vecākiem ir bailīgi. Tādos gadījumos – bērns, pat ja gribēs, nespēs atvainoties vai saprast pilnā mērā, par ko sods.

Mēģiniet, jau no mazotnes izveidot bērnam sapratni, ka esat viņam īstais padomdevējs, kuram ir tiesības ieteikt, aizliegt vai atļaut.

Uzsveriet bērnam, ka jebkuru situāciju var atrisināt sarunā. Noteikti pārrunājiet savas dzīves pieredzi un negatīvos aspektus no kuriem var izvairīties.

ATCERIETIES, ka jums ir jāpiedod!

Balstoties uz šādiem pamatiem, bērns no bērnības ar vecāku palīdzību apgūs ne tikai uzvedības noteikumus, bet arī audzināšanas noteikumus. Tie viņam būs jāpiemēro praksē ar saviem bērniem.

Bērna sodīšana ir abpusgriezīgs zobens, ar kuru nekādā gadījumā nevajag “flirtēt”, lai nesanāktu negaidāms rezultāts.

Bērna audzināšana, kā ar vecmāmiņas faktoru?

Šajā jautājumā zinātnieki ir pētījuši daudzas ģimenes. Pētījumus veica Japānas, Gambijas, Vācijas, Kanādas, Etiopijas un Anglijas reģionos.

Izanalizējot daudzos datus, viņi atklāja, ka visās šajās valstīs zēnu pareizā audzināšana bija pareizāka, ja viņu audzināšanā piedalījās vecmāmiņa, nevis no mātes, bet gan no tēva puses.

Izrādās, ka gēnu radniecība ir tieši saistīta ar mazbērnu “izdzīvošanas” līmeni tālākā dzīvē. Ar meitenēm viss ir otrādi. Pieņemt vai nepieņemt šā raksta domas jūsu ziņā, bet balstījos uz praktizējošu ārstu teiktā.

Protams, daudzi vecāki var nepiekrist šajā rakstā teiktajam, jo var ietekmēties no savu vecāku pieredzes, kas bija radikālāku sodu piemērošanas piekritēji. Taču ticiet, ka miermīlīga audzināšanas metode ir daudz labāka un nenoskaņos bērnu pret jums.

Maija.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top