Automobiļu logu šķidrums, kaitīgas piedevas un veselība

Automobiļu logu šķidrums.

Ir pienācis pēdējais brīdis, kad vasaras automobiļu logu šķidrums jānomaina ar ziemai paredzēto maisījumu. Domājams, ka vairums to jau ir izdarījuši! Tomēr, raksts būs par ziemas šķidruma galveno sastāvdaļu – spirtu.

Jā,  tā tas ir, lielu tilpuma vienību Jūsu auto ziemas šķidrumā, aizņem spirts.

Iemesls, domāju, katram ir skaidrs. Spirts neļauj šķidrumam sasalt un tāpēc nodrošina labu logu notīrīšanas iespēju arī ziemas apstākļos.

Līdz šim brīdim viss ir skaidrs un puslīdz pieņemami.

Tagad parunāsim par to, kas slikts ir šajos ziemas šķidrumos, vai tiešām automobiļu logu šķidrums var kaitēt? Katrs, kas ir “lietojis” šos šķidrumus būs ievērojis specifisku smaržu auto salonā pēc tam, kad esi šo šķidrumu uzsmidzinājis uz automobiļa priekšējā stikla.

Jā, smaržo pēc spirta, “vodkas” vai kaut kā ļoti līdzīga. Varētu ar to pat samierināties, bet nav viss tik jauki, kā varētu likties.

Lielāka vai mazāka mērā mūs, automobiļu logu šķidrums, burtiski lēni un nemanāmi indē.

Domāju, ka visi ir iepazinušies ar rakstīto uz auto logu mazgāšanas šķidrumu instrukcijas. Skaļi, par bīstamību un toksiskumu nevienā no tām neizlasīsi. Lielākā daļa ražotāju un izplatītāju manipulē ar diezgan vienādiem nosaukumiem.

Metanols, Etanols, etilspirts, propilspirts un vēl citi visnotaļ spirtoti nosaukumi.

Vai zini no kuriem īpaši jāuzmanās?

Es arī nepievērsu tam uzmanību. Parasti norobežojos ar to, ka šķiroju pēc smaržas izjūtām. Smird briesmīgi, smird ciešami vai gandrīz bez smaržas un neaizsalst.

Izvēlējos to, kas mazāk smaržo.

KĻŪDA!!!

Ievēroju, ka ziemā braucot ar mazāk smaržojošo (pēc spirta) ziemas logu šķidrumu,  sāk sāpēt galva, pat ne sāpēt, bet nu trulāka domu aprite gan.

Mazliet grauž acis!

Paliku tramīgs un sāku pētīt “labā” loga mazgātāja sastāvu. Ar šausmām konstatēju, ka tas satur līdz 30% metanola.

Izrādās, ka arī metanola tvaiki var radīt nopietnas veselības problēmas. Mēs, vārda tiešā nozīmē, elpojam šos spirtotos tvaikus, kas caur auto ventilācijas sistēmu nokļūst salonā!

Tik niecīgs metilspirta tvaiku daudzums, kas nonāk mašīnas salonā, aklumu izraisīt nevar, tomēr organisma dabīgās atindēšanās sistēmas noslogo, protams, arī aknas un citus veselībai svarīgus orgānus.

Pasteigšos priekšā tālāk rakstītājam un atklāšu noslēpumu – tie šķidrumi, kas diezgan stipri smaržo pēc spirta ir mazāk kaitīgi, jo metanols vai metilspirts (kokspirts) gandrīz nesmaržo, bet ir inde (rada aklumu, nervu sistēmas bojājumus un pat nāvi).

Saskaņā ar Ministru Kabineta 2005. gada 13. decembra noteikumu nr. 949 pielikumu:

“Bīstamo ķīmisko vielu saraksts”, metanols ir klasificēta kā viegli uzliesmojoša un toksiska ķīmiska viela (ļoti toksiska ieelpojot, nonākot saskarē ar ādu, norijot, kā arī rada smagus apdegumus, kairina acis, kairina elpošanas sistēmu).

Joki par šo jautājumu ir galīgi nevietā, iesaku rūpīgi apskatīt ko pērkat.

Tāpēc sniedzu sarakstiņu un raksta beigās savu – zelta recepti.

Pit stop – šī līdzekļa pagatavošanai izmantots kvalitatīvs spirts, jo līdzeklis smaržo pēc degvīna.
Nordic (- 18), Smarža nepatīkama. Satur etilspirtu un izopropilspirtu – vidēji indīgs.
Vintols, aromatizēts, smarža samērā patīkama, taču satur izopropilspirtu un etilspirtu – vidēji indīgs.
Rex Frostschutz Scheiben-Reiniger, Līdzeklim pievienots nekaitīgākais no spirtiem – etilspirts ar citronu smaržu.
Pilots tavam auto,(-12) samērā patīkama smarža. Satur etilspirtu un izopropilspirtu – vidēji indīgs.
Neste Windscreen Cleaner Lemon, Satur 60 % izopropanola – vidēji indīgs. Smird pēc sliktas kvalitātes krutkas ar citronu.
Polar Zero Degree,– satur metilspirtu, lietot tikai labi vēdināmā vidē. Smarža neitrāla ( kā jau teicu metilspirts ir praktiski bez smakas) ļoti indīgs
Marine autovējstiklu mazgāšanas šķidrums (-15) Smaka, kā sliktas kvalitātes brāgai. Satur nekaitīgāko no spirtiem – 15 – 30 % etanola.
1z Ziemas vējstiklu tīrīšanas līdzeklis Ražots Vācijā,bet sastāvā vesels inžu kokteilis – mazāk kaitīgais etilspirts, 5 – 15 % ļoti indīgā etilēnglikola, kā arī citu ķīmiju.
Vici Screen wash  ir labi jūtama alkohola smarža. Satur nekaitīgāko no spirtiem – etilspirtu.

Palūko arī krieviskos nosaukumus, jo šos logu tīrāmos šķidrumus nelegāli ieved un sava lētuma dēļ mēs tos pērkam:

“Клаксон”, “Магистраль”, “Обзор”, “Блеск”, “Северная трасса”, “Обзор-30”, “Арктика”, “Супер-Айсберг”, “Обзор с ароматом лимона”, “Обзор-30 с содержанием лимона”.

Tie visi ir indes uz metanola bāzes!

Tālāk indējošo vielu sīkāks apraksts.

Ziemas vējstiklu tīrāmajiem līdzekļiem jābūt noturīgiem pret salu, tāpēc tiem pievieno kādu no spirtiem – etilspirtu, metilspirtu, izopropilspirtu vai etilēnglikolu. Šīs vielas visskarbāko saindēšanos var radīt iedzerot, taču nelielos daudzumos organismā nonāk arī ieelpojot, vai uzsūcoties caur ādu.

Tomēr, ja ir aizdomas par saindēšanos, jāmeklē ārsta palīdzība, kas izvērtēs kāda ārstēšana nepieciešama.

Etilēnglikols – visindīgākā viela logu tīrāmajos līdzekļos. Tā ir bez smaržas, ar saldenu garšu, ārkārtīgi indīga. Spēj pazemināt ūdens sasalšanas temperatūru, tāpēc lieto antifrīzos.

Nāvējoša deva, atkarībā no organisma īpatnībām un citiem apstākļiem var būt pat divas ēdamkarotes.

Etilēnglikols ātri uzsūcas, arī caur ādu. Saindēšanās ir divpakāpju – sākumā ir reibums, kas līdzīgs alkohola reibumam, un samazinās elpošanas centra uzbudināmība, vēlāk izraisa asinsvadu tūsku un nepatīkamas pārmaiņas smadzenēs

Metilspirts, saukts arī par metanolu jeb kokspirtu . Pēc smaržas un garšas līdzīgs etilspirtam, taču daudz indīgāks – ļoti mazas devas var izraisīt briesmīgas paģiras, lielākas devas – aklumu, nervu sistēmas bojājumus un pat nāvi.

Propilspirts (saukts arī par izopropilspirtu jeb propanolu, izopropanolu) mazāk bīstami spirti kā metilspirts un etilēnglikols, tomēr indīgāks, kā etilspirts. Saindēšanās kaitē smadzenēm, kā arī aknām un nierēm.

Etilspirts, saukts arī par , etilalkoholu, alkoholu un spirtu. Pazīstamākā no „indēm” to mēs dzeram. Arī etilspirta tvaiku saelpošanās var izraisīt reibumu.

Nu vai nav briesmīgi, šis nosacījums lielākoties tiek ignorēts pat tirdzniecības ķēdēs, līdz ar to dzīvībai bīstamās vielas bez kontroles tiek iztirgotas Latvijas tirgū.

Veselības aģentūra uzsver, ka patērētājam ir jābūt informētam par ikdienā lietoto preču sastāvu, īpaši tad, ja preces satur ķīmiskas vielas, kas var ietekmēt veselību.

Solītā – zelta recepte.

Lai nedomātu par to, kas ir logu šķidruma sastāvā… rīkojamies šādi.Automobiļu logu šķidrums

Nopērkams vasaras logu tīrāmais šķidrums, kukaiņu un netīrumu labākai tīrīšanai no logiem ( 4 litru kanniņa).
Ziemā šo pašu šķidrumu var modificēt.

Sastāvs ir nekaitīgs, labi smaržo. Sajaucu šo šķidrumu ar veikalā nopirktu degvīnu, domāju, kandža arī der. Proporcija 1 : 1! Ar garantiju! Nebūs problēmu ar veselību, ja nu vienīgi var palikt žēl degvīnu.

Var arī tā:
Degvīnu atšķaidām ar ūdeni 1:1 un pievienojam,(vienu tējkaroti) “Feiri”- trauku mazgāšanas līdzeklis. Cenas ziņā tas pats vien ir, bet ko es par cenu, vai kāds žēlo naudu savai veselībai?

Taču atceries veco teicienu! Sargā sevi pats un tad arī Dievs Tevi sargās!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

6 Atziņas “Automobiļu logu šķidrums, kaitīgas piedevas un veselība”

  1. Kamielis saka:

    Metanola izmantošana vieglo auto logu šķidrumos ir noziedzīga rīcība no ražotāju / pārdevēju puses!!!

  2. Eduards saka:

    Lieliska publikācija 🙂 PALDIES!

  3. Ziemas vējstiklu tīrīšanas līdzeklis saka:

    Vējstiklu tīrīšanas līdzeklī ar nosaukumu “Ziemas vējstiklu tīrīšanas līdzeklis, aromatizēts, paredzēts lietošanai līdz – 20℃” laboratoriski konstatēts, ka ķīmiskais maisījums satur 24,4 tilpuma procentus metanola, pretēji tam kā norādīts produkta marķējumā, kur uzrādīts etanols.

    Līdz ar to produkts nav paredzēts lietošanai plašam patēriņam, tā marķējums maldina par sastāvu un marķējumā nav norādīta būtiska informācija par produkta bīstamību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top