Atkarība no citu viedokļa, kā ar netikumiem sadzīvē
Atkarība.
Tā nu sanācis, ka atkarības mēdz būt dažādas. Vieni ir atkarīgi no citu viedokļiem, citi atkarīgi no alkohola, narkotikām un azartspēļu sērgas.
Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?
Atkarība, parunāsim par abām.
Sāksim no atkarības, kas izpaužas, kā kāda cita cilvēka viedoklis par tevi. Tas tev liekas svarīgāks par sevis pašnovērtējumu. Tas tevi moka un sāk iespaidot. Ja nopietni, tad šādas izpausmes vienā vai otrā pakāpē ir raksturīga visiem cilvēkiem, un tas ir normāli.
Kā sabiedriska būtne cilvēks nevar būt pilnībā pašpietiekams. Taču, ja doma “ko domās cilvēki” nosaka visus mūsu lēmumus un rīcību, atņem mūsu pašu dzīves autorību, tad ar to ir jācīnās.
Par to, kā veidojas atkarība no apkārtējo viedokļiem, kāda ir tās evolucionārā nozīme un kā ar to tikt galā?
Kā veidojas atkarība?
Bērns piedzimst bez pašsajūtas.
Viņa priekšstats par sevi agrīnā stadijā veidojas tikai pateicoties vecāku un citu nozīmīgu pieaugušo atsauksmēm.
Pieaugušie bieži vien nodod bērnam domu, ka, lai būtu labs un saņemtu mīlestību, jums ir jābūt paklausīgam, ērtam, jāievēro noteikumi utt.
Pieaugušā vecumā šis uzvedības modelis nekur nepazūd, tikai sabiedrība ieņem vecāku (vai papildus viņiem) vietu. Cilvēks paliek atkarīgs no tā, kā citi viņu uztver, viņa pašcieņa un paša tēls ir tieši atkarīgs no citu cilvēku viedokļiem.
Tomēr ne tikai ģimene var izraisīt zemu pašvērtējumu un bailes no citu viedokļiem. Traumatiskā pieredze, kas saistīta ar izsmieklu bērnudārzā vai iebiedēšanu skolā, var izraisīt arī neveselīgas atkarības veidošanos no kāda cita vērtējuma.
Kas ir augsts un zems pašvērtējums?
Augsts pašvērtējums izpaužas ar noteiktu pašpietiekamības līmeni. Cilvēkiem ar stabili augstu pašnovērtējumu nav nepieciešama pašapliecināšanās uz citu rēķina, lielīšanās, sevis slavēšana utt.
Viņiem nav kādam jāpierāda, ka viņiem ir tiesības atrasties šajā pasaulē, jo šīs tiesības viņā nerada šaubas. Visbiežāk viņi ir mierīgi, nebaidās parādīt savas vājās puses.
Cilvēki ar zemu pašnovērtējumu vienmēr gaida, ka citi var par viņiem padomās ko sliktu. Galu galā viņi taču paši par sevi tā domā. Tas rada lielu iekšējo stresu. Lai tiktu galā ar šo spriedzi, nedroši cilvēki mēdz izmantot vienu no trim uzvedības veidiem:
1.Viņi cenšas iekļauties kolektīvā un būt sociāli ērti .
2.Viņi neizsaka savu viedokli, nestrīdas, vienmēr par visu atvainojas.
3.Baidās prasīt lielāku naudu par savu darbu. Tāpat bieži baidās izvēlēties cienīgus partnerus.
Ko darīt cilvēkam ar zemu pašnovērtējumu? Ieteikums vienkāršs, kompensējiet zemo pašvērtējumu ar panākumiem.
Kā pārtraukt atkarību no kāda cita viedokļa?
Ko teiksi ja apgalvošu, ka cilvēki vairāk domā par sevi nekā par citiem. Šī doma var izklausīties nežēlīga, taču patiesībā cilvēki par mums domā daudz mazāk, nekā mēs to varbūt domājam.
To var pārbaudīt, novērojot sevi. Cik daudz laika pavadāt, domājot par citiem, un cik daudz laika pavadāt, domājot par iespaidu, ko uz viņiem atstājat.
Der iegaumēt!
Ļoti nelielam skaitam tuvu cilvēku ir ļoti svarīgi, ko mēs jūtam, par ko domājam, kā uzvedamies. Ārējie mūs pamana tikai tad, kad mēs sākam viņiem radīt draudus vai varam dot labumu. Turklāt draudi var būt ne tikai tiešā uzbrukumā, bet arī esošās pasaules pieklājības normu pārkāpšanā.
Strādājiet pie savas pašcieņas veidošanas.
Ja traumatiskas pieredzes rezultātā ir izveidojusies atkarība no kāda cita viedokļa, tad šī pieredze ir jāatrisina kopā ar psihoterapeitu vai psihologu. Ja tas ir audzināšanas rezultāts, varat mēģināt to labot, izmantojot šādus ieteikumus.
Pārtrauciet sevi salīdzināt ar citiem cilvēkiem. Tā ir bezjēdzīga un vienmēr zaudējoša stratēģija. Iemācieties ieklausīties savā es, koncentrēties uz savām vēlmēm un vajadzībām.
Skaidri definējiet, kas ir tie cilvēki, kuru viedoklis jums ir tik svarīgs, un novērtējiet, vai šie cilvēki ir svarīgi jūsu dzīvē?
Biežāk atceries pozitīvos mirkļus, kad tevi slavēja un atzina. Ikreiz, kad saskaraties ar kritiku, izmantojiet pozitīvu pieredzi.
Izpētiet savus priekšprojektus.
Tās ir instalācijas, kas saņemtas no mammām, tēviem, vecmāmiņām, skolotājiem utt. Bērnībā mēs tās uzņemam bez domāšanas. Ne visi no tiem ir kaitīgi vai bezjēdzīgi, bet starp tiem ir tādi, kas ļoti sabojā dzīvi.
Izejiet cauri visām “nemainīgajām” patiesībām, apšaubiet tās un, iespējams, redzēsiet, ka dažas no tām nevar izturēt sadursmi ar realitāti.
Nevajag krist galējībās.
Mēģinot pārvarēt atkarību no kāda cita viedokļa, ir svarīgi nesteigties otrā galējībā un vispār nesākt atteikties no dialoga ar kādu. Ir pilnīgi normāli klausīties un ņemt vērā tuvinieku viedokļus, ar kuriem jūs dalāties savā dzīvē. Ja jūs gatavojaties pieņemt lēmumu, kas viņus ietekmē, viņiem tad arī būs teikšana veidojot kopīgu viedokli.
Nevilcinieties izteikt konstruktīvu kritiku.
Ir muļķīgi noraidīt savas jomas eksperta viedokli, kas var palīdzēt sasniegt labākus rezultātus. Taču tajā pašā laikā vienmēr filtrējiet to, ko saņemat ar šādu viedokli kopumā.
Jebkura atkarība ir labojama, grūtāk ir ar netikumiem.
No alkohola, narkotikām un azartspēļu sērgas, zini, ka vienmēr ir iespēja no tām pilnībā atbrīvoties. Sliktāka gadījumā vari līdz minimumam samazināt netikumu klātbūtni savā dzīvē.
KĀ!
Tikai pieci soļi atdalīs jūs no pilnvērtīgas un laimīgas dzīves. Ja apņēmība nomest šīs “netikumu važas” ir nopietni nolemta. Ja kas, pierakstiet, atcerieties un saglabājiet šo kontrolsarakstu.
ATZĪŠANA un apzināšanās.
Zini, ka 50% panākumu ir iegūstami pirmajos labošanas soļos! Jums jāatzīst, ka atkarība pastāv, un tā saindē jūsu dzīvi. Apzināties, ka bez aktīvas rīcības problēma paliks ar jums uz visiem laikiem. Tas nav viegli, bet nav cita ceļa.
MOTIVĀCIJA.
Atrodiet mērķi, kas ir svarīgāks par emocijām, kuras piedzīvojat atkarīgas darbības brīdī. Kādam par šādu mērķi kļūst pati dzīve, citam – ģimene, bērni, finansiālā labklājība utt.
HOBIJS.
Atrodiet kaut ko, kas aizstās negatīvo atkarību. Jauns hobijs, veselīgs ieradums, jebkura pozitīva darbība, kas aizpilda tukšumu. Vienkāršāk, esiet aizņemts. Neļaujiet smadzenēm nomākt jūsu velmi laboties.
ATBALSTS.
Palīdziet citiem, tostarp cilvēkiem ar līdzīgu problēmu. Jūs jutīsieties svarīgs un varēsiet redzēt situāciju no malas. Svarīgi neatteikt palīdzību citiem: radiem, draugiem, kolēģiem. Jūtot atbalstu, ir vieglāk tikt galā ar problēmu.
SPECIĀLISTU PALĪDZĪBA.
Pat ja jūs pats atbrīvojāties no atkarības izpausmēm, ir svarīgi konsolidēt rezultātu un atrast iemeslus. Tas palīdzēs izvairīties no kļūdām nākotnē.
Psiholoģiskā palīdzība ir nepieciešama tad, kad nav rezultātu vai šaubāties par sevi. Grupu vai individuālas konsultācijas, tiešsaistes vai tiešraides tikšanās – izvēlies sev piemērotāko. Rīkojies, un rezultāts neliks tev gaidīt!
Vai tu mēdzi ietekmēties no citu viedokļiem un netikumiem? Ja jā, kā tas jūs visvairāk traucē? Dalies komentāros!
Labu Dienu!