Astronauti, amizantas nianses kosmosā, tas var interesēt
Astronauti.
Pavisam nesen astronautus Latvijas ziņās dēvējām par kosmonautiem. Taču mūsdienu sapratnē, dēvēsim šos cilvēkus par kosmosa ceļotājiem. Vārds astronauts, pēc NASA teiktā, nāk no grieķu vārdiem, kas nozīmē “kosmosa jūrnieks”.
Astronauti un dažādie nosaukumi.
Ja pavisam iedziļināmies nosaukumu dažādībā, tad Vācijā un Norvēģijā cilvēkus, kas iekaro kosmosu, sauc par “raumfareriem”.
Kazahstānā – par “gariškeriem”, ASV – par astronautiem, bet ķīnieši viņus sauc par “taikonautiem”. Latviskojums astronautu apzīmējumiem citās valstīs mans. Likās, ka tīri pieņemami.
Astronauti, interesantākie fakti.
Iedziļināsimies viņu ikdienas dzīvē kosmosa apstākļos. Viņu tradīcijās, kā arī pastāstīšu par ikdienas sīkumiem.
Astronauti un 10…9…8…7…
Ideja ar laika atskaites palīdzību izmērīt mirkļus pirms raķetes palaišanas dzimusi cilvēkam, kuram ar kosmosu nav nekāda sakara.
Turklāt, šī tehnika pirmo reizi tika izmantota ilgi pirms cilvēka izlidošanas kosmosā. Tālajā 1929. gadā Frics Langs, vācu zinātniskās fantastikas filmas “Woman in the Moon” režisors, izmantoja šādu skaitīšanu, lai palielinātu skatītāju interesi.
Pēc tam filmu producenti aizņēmās šo kino skaitīšanas tehniku. Tagad atpakaļ skaitīšana ir saistīta tikai ar astronautiku. Tas, iespējams, ir vis negaidītākais no faktiem par astronautiem un kosmosu.
Domāju, ka tu to nezināji!
Astronauti un viduslaiki.
Spānijas pilsētas Salamankas “Svētā Hieronma” katedrāles fasāde izskatās ļoti noslēpumaini. Intriga slēpjas tajā, ka uz fasādes skaidri redzama figūra skafandrā.
No kurienes gan varētu rasties astronauta tēls, ja tempļa celtniecība tika veikta no 1513. līdz 1733. gadam. Kā zinām, pirmais cilvēks kosmosā parādījās tikai 1961. gadā.
Viduslaikos, pat runājot par kosmosa iekarošanu, sapņotājam draudēja nāve uz inkvizīcijas sārta. Grūti iedomāties, cik daudz dažādu minējumu šis fakts ir radījis.
“Gudrīši” runāja ne tikai par Nostradama pareģojumiem, kas varētu iedvesmot seno tēlnieku, bet pat par citplanētiešu viesu apmeklējumiem.
Ha un vēlreiz ha…!
Atbilde izrādījās daudz prozaiskāka. 1992. gadā tika atjaunota senā tempļa fasāde. Toreiz astronauta figūriņa kļuva par daļu no apmetuma veidnes. Tas nav kāda smieklīgs joks, bet gan ilggadēja tradīcija. Restaurācijas laikā pieņemts pievienot kādu laikmetam raksturīgu elementu.
Šajā gadījumā par 20. gadsimta simbolu meistars izvēlējās astronautu.
Astronauti, kā ir ar miegu.
Daudzi astronauti piedzīvo miega problēmas adaptācijas periodā. Pirmkārt, pirms gulēt iešanas astronautam jāpiesprādzējas pie gultas.
Pretējā gadījumā, nulles gravitācijas apstākļos, viņš lidos atsitoties pret sienām un priekšmetiem.
Otrkārt, troksnis traucē mierīgam miegam. Nē, tā nav cita astronauta krākšana. Starp citu, pat tie, kuri miega laikā diezgan skaļi krāca uz zemes, atbrīvojas no šī netikuma kosmosā.
Pastāvīgs troksnis astronautiem rodas no strādājošiem gaisa filtriem un citām dzīvības uzturēšanas sistēmām. Taču ļoti drīz astronauti pierod pie šīm neērtībām.
Grūtāk pierast pie tā, ka “saules lēktu” no saulrieta šķir tikai 90 minūtes. Patiešām, kosmosa stacijas atrašanās vietas dēļ, 24 stundu laikā var redzēt 16 saullēktus un tikpat daudz saulrietu.
Astronauti un tualete.
Cilvēkus visvairāk interesē viens no delikātākajiem faktiem par astronautiem. Tas ir par kosmosa tualeti. Ja uz zemes par to nav pieņemts runāt, tad kosmosā šī procedūra pat ir īpaši jāizpēta. Tādējādi, astronautu apmācības programma paredz darbu pie “sēdēšanas pozīcijas simulatorā”.
Lai to izdarītu, astronautam, skatoties uz monitoru, ir jāieņem pareiza pozīcija uz tualetes sēdekļa. Attēls tiek parādīts ekrānā no kameras, kas uzstādīta zem tualetes poda malas.
Satraucoši un mulsinoši!
Tualetes poda dizains ietver fiksatoru kājām un gurniem, kas bezsvara apstākļos notur ķermeni sēdus stāvoklī.
Atkritumi no kosmosa tualetes tiek izņemti, izmantojot spēcīgas sūkšanas metodi. Pēc tam cietie atkritumi tiek nosūtīti uz īpašiem konteineriem turpmākai iznīcināšanai.
Šķidrie atkritumi tiek attīrīti līdz tīra ūdens stāvoklim. Ko ar tādu attīrītu ūdeni dara tālāk nav informācijas. Astronauti kautrējas par to skaidrot sīkāk.
Gaiss tualetes telpā tiek rūpīgi filtrēts no smakām un baktērijām. Tualetes tiek projektētas ļoti rūpīgi, jo tualešu komplekss izmaksā 19 miljoni dolāru. Ļoti dārgs pods, bet ja salīdzina ar oligarhu zelta podiem, tāds sīkums vien ir.
Ēdiens astronautiem.
Mūsdienu astronautu uzturs ir diezgan daudzveidīgs. Ir aptuveni 250 dažādu ēdienu nosaukumu. Pateicoties tam, cilvēks kosmosā var ēst kvalitatīvi, droši, pilnvērtīgi un garšīgi. Tiesa, atrašanās kosmosā ietekmē garšas kārpiņas, tas notiek vielmaiņas procesu pārkonfigurācijas dēļ.
Mūsdienās kosmosa pārtiku iepako ne tikai tūbiņās, bet arī kārbās, bet arī blīvā polietilēnā. Astronauti ēd 4 reizes dienā, un viņu uzturam tiek patērētas 3200 kalorijas. Izvēloties ēdienus, tiek ņemtas vērā gan kosmonautu garšas vēlmes, gan kosmosa ekspedīciju dalībnieku nacionālās kulinārijas tradīcijas.
Piemēram, astronauts no Japānas lieto šīs valsts tradicionālos suši. Ķīnietis ēd savai valstij tradicionālos rīsus un cūkgaļu saldskābā mērcē. Krievi neiztiek bez boršča, biezpiena un kotletēm.
Pirts diena kosmosā.
Neatkarīgi no tā, cik ilgi cilvēks atrodas kosmosā, viņam ir diezgan grūti ieiet dušā. Domāju, mūsu tradicionālā izpratnē.
Pirms procedūras uzsākšanas kājas jāievieto speciālos apavos. Tas ļauj fiksēt astronautu vienā pozīcijā. Tad viņam mutē jāievieto iemutnis, pa kuru tiek padots gaiss, un jāaizver deguns ar speciālu knaģi.
Tikai pēc tam var ieslēgt ūdeni, kas burtiski būs jāberzē apkārt un pāri ķermenim. Netīrais ūdens tiek nosūkts ar vakuuma palīdzību. Bieži kosmosā “lielo” mazgāšanu aizstāj. Vienkārši, ķermeni noslauka ar mitru sūkli, vai ar mitrām salvetēm.
Kas attiecas uz matu mazgāšanu, tiek izmantoti sausie šampūni.
Zobu tīrīšana pārāk neatšķiras no tradicionālās, izņemot to, ka ūdens taupīšanas nolūkos tiek izmantota ēdamā zobu pasta.
Tas nozīmē, ka mutes skalošana nav obligāta. Skūšanās jāveic, ievērojot īpašus piesardzības pasākumus. Galu galā pat viens matiņš bez gravitācijas var radīt potenciālus draudus veselībai.
Tas var nokļūt kāda apkalpes locekļa acīs vai elpceļos. Astronauti izmanto elektrisko skuvekli ar noslēgtu nodalījumu. Tas pildās ar noskūtajiem bārdas rugājiem, kurus pēc tam utilizē.
Astronauti un Māņticība.
Visi astronauti ir ārkārtīgi māņticīgi. Viņi visi rūpīgi ievēro daudzus rituālus, kas nezinātājam šķiet dīvaini un neloģiski.
Šeit ir tikai daži no tiem.
Krievi, lidojuma priekšvakarā, jau veselus 30 gadus skatās vienu un to pašu filmu. “Tuksneša baltās saule”. Skatīšanās sola, ka lidojums veiksies labi. Lidojumi nesākas pirmdienās. Iemesls nepatikai pret šo nedēļas dienu slēpjas 11 avārijās, kas notikušas pirmdienās.
Krievi uz nesējraķetes klāja raksta uzrakstu “Tanya”. Kāpēc? Reiz viens no darbiniekiem nolēma iemūžināt savas draudzenes vārdu “Tanya”. Nākamajā reizē uzraksta nebija, un raķete uzsprāga. Kopš tā laika nezināmā “Tanya” vienmēr ir sargājusi krievu astronautus.
Taisnība vai nē, nezinu, bet krievi to dara šobaltdien.
Labu Dienu!
Nesen pēc veiksmīgi aizvadītas trīs dienu misijas uz Zemes veiksmīgi atgriezās pirmie astronauti-amatieri. Cik tuvu vai tomēr tālu esam no kosmosa tūrisma un cik sagatavotiem jābūt pašiem tūristiem, lai šādas misijas izdotos?
Kompānijas, kas nodrošina komerclidojumus kosmosā, strādās, ne tikai uzlabojot tehnoloģijas, bet arī motivējot cilvēkus interesēties par iespēju doties kosmosā. Protams, vispirms kosmosā ceļot varēs tie, kam nauda mērāma miljonos un miljardos un pasaulē šādu cilvēku nav mazums.
Mēs, kam šādas naudas nav, varam cerēt, ka lidojumi paliks lētāki ar laiku, varbūt būs loterijās, būs iespējas piedalīties, varbūt būs iespēja paveikt kādu kārtīgu labu darbu un par to tev pateiks paldies šāda lidojuma formātā. Cerības nevajag atmest.
Ja godīgi es par baltu velti nelidotu. Lai man piemaksā, tad varbūt! 🙂