Asinsspiediens, nopietns iemesls lai par to skaidrotu

Asinsspiediens.

Tas ir pirmais zvaniņš mūsu normālas veselības indikācijai. Tāpēc apskatīsim, kas ir normāls asinsspiediens un kā to normalizēt ar medikamentiem vai ar dabīgiem līdzekļiem.

Asinsspiediens, norma un pataloģija.

Ir zināms, ka aptuveni 40% mūsu tautiešu cieš no arteriālās hipertensijas. Kāds spiediens tiek uzskatīts par paaugstinātu, kādi simptomi var būt saistīti ar tā palielināšanos un kā ātri normalizēt tā rādītājus?

Asinsspiediens ir spiediens, ko asinsrite iedarbojas uz asinsvadu sieniņām, parametrs, kuram ir skaidras normas robežas. Asinsspiediena vērtība dienas laikā svārstās, arī veselam cilvēkam.

Miera stāvoklī spiediens samazinās, un ar emocionālu un fizisku stresu, smēķēšanu vai alkohola lietošanu tas var palielināties.
Tomēr šīs izmaiņas ir īslaicīgas.

Asinsspiediena indikatori atgriežas normas robežās, tiklīdz beidzas tā paaugstināšanos veicinošā faktora ietekme. Arteriālo hipertensiju raksturo pastāvīgs vai periodisks regulārs asinsspiediena paaugstināšanās.

Asinsspiediens, pašlaik ir sešas AD1 kategorijas.

 • Optimāls – mazāks par 120/80 mm Hg.
 • Normāls – sistoliskais 120-129 un / vai diastoliskais 80-84 mm Hg.
 • Augsta norma – sistoliskais 130-139 un / vai diastoliskais 85-89 mm Hg.
 • Pirmās pakāpes arteriālā hipertensija – sistoliskais 140-159 un / vai diastoliskais 90-99 mm Hg.
 • Otrās pakāpes arteriālā hipertensija – sistoliskais 160-179 un / vai diastoliskais 100-109 mm Hg.
 • Trešās pakāpes arteriālā hipertensija – sistoliskais 180 mm Hg. un vairāk un / vai diastoliskais 110 mm Hg.

Pirmās divas asinsspiediena kategorijas – optimālais un normālais spiediens ir normāla asinsspiediena līmeņa rādītāji.  Tomēr, pie optimālām vērtībām kardiovaskulāro komplikāciju un mirstības attīstības risks ir minimāls.

Saskaņā ar klasifikāciju sistoliskā spiediena rādītāji virs 129 mm Hg pārsniedz atsauces vērtības. Art. un/vai diastoliskais virs 85 mm Hg. Art.

Pieaugušajiem tiek uzskatīts, ka augsts asinsspiediens ir tad, ja spiediena līmenis ir 140/90 un augstāks par mm Hg. Art.

Ko cilvēks jūt, kad paaugstinās asinsspiediens?

Ļoti bieži arteriālā hipertensija klīniski neizpaužas. Pacienti jūtas pilnīgi veseli. Viņu labsajūta it kā pielāgojas augstam spiedienam, uztverot to kā absolūtu normu.

Tajā pašā laikā dažādi orgāni un sistēmas, īpaši sirds, asinsvadi piedzīvo pārmērīgu stresu.

Ja nav pareizi izvēlētas ārstēšanas, tas neizbēgami izraisa hipertensijas komplikāciju attīstību. To vidū ir insults un miokarda infarkts, koronārā sirds slimība, nieru darbības traucējumi un citas pataloģijas.

asinsspiediensAsinsspiediena paaugstināšanos var pavadīt galvassāpes, kas, kā likums, ir lokalizētas pakauša daļā un kurām ir pulsējošs raksturs.

Sāpes var uztvert arī kā smaguma sajūtu galvā.

Bieži vien ar paaugstinātu asinsspiedienu sāpes nav ļoti intensīvas, un daudzi cilvēki tām var pat nepievērst uzmanību.

Dažos gadījumos galvassāpes rodas pamošanās laikā, citos – emocionālu uzliesmojumu laikā, bet citos – mainoties laika apstākļiem.

Iespējamie augsta asinsspiediena simptomi kopā ar galvassāpēm ietver.

 • Reibonis;
 • Redzes traucējumi – “mušu” parādīšanās acu priekšā, izplūšana;
 • Sirdssāpes;
 • Aizkaitināmība;
 • Nogurums;
 • Depresija;
 • Miega traucējumi.

Ir svarīgi paturēt prātā, ka nav nekādas saistības starp klīniskā attēla smagumu un asinsspiediena paaugstināšanās pakāpi.

Pacients var justies normāli un viņam var būt ļoti augsts asinsspiediens, vai arī viņam var būt stipras sāpes un reibonis ar ļoti nelielu asinsspiediena paaugstināšanos.

Tādējādi nav iespējams mēģināt noteikt spiediena līmeni, pamatojoties uz jūsu labsajūtas stāvokli. Vienīgais uzticamais veids, kā diagnosticēt hipertensiju un augstu asinsspiedienu, ir to regulāri mērīt, arī gadījumos, kad cilvēku nekas neuztrauc.

Ja mērījumu rezultāti uzrāda augstas vērtības, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu. Ārsts veiks diagnozi un, ja nepieciešams, noteiks atbilstošu ārstēšanu.

Asinsspiediens, kādas zāles lieto asinsspiediena pazemināšanai?

Arteriālās hipertensijas medikamentozo terapiju nedrīkst veikt periodiski, bet ilgstoši, kā likums, uz mūžu.  Ar arteriālo hipertensiju ārstējošajam ārstam pastāvīgi jāuzrauga pacienta pašsajūta un ārstēšanas efektivitāte.

Tikai šāda taktika var samazināt mērķa orgānu, kā nieru, sirds, asinsvadu, smadzeņu bojājumu risku un līdz minimumam samazināt kardiovaskulāro komplikāciju attīstības iespējamību.

Protams, arī virkni citu arteriālās hipertensijas komplikāciju attīstību. Arteriālās hipertensijas ārstēšanai tiek izmantotas mūsdienīgas zāles.

Ar pastāvīgu uzņemšanu tie var normalizēt asinsspiedienu, samazināt sirds un asinsvadu komplikāciju risku un aizsargāt hipertensijas mērķa orgānus no bojājumiem.

Optimālās zāles arteriālās hipertensijas ārstēšanai ir tās, kas ar vienu devu ļauj kontrolēt asinsspiediena līmeni visas dienas garumā.

Preparāti.

Mūsdienās arteriālās hipertensijas ārstēšanai tiek izmantotas zāles.
1. Angiotenzīnu konvertējošā enzīma (AKE) inhibitori

Tie novērš angiotenzīna, vielas, kurai piemīt spēcīga, izteikta vazokonstriktora iedarbība ( enalaprils , kaptoprils , perindoprils uc) veidošanos, AKE lietošanas rezultātā paplašinās artērijas un attiecīgi pazeminās asinsspiediens.

2. Angiotenzīna II receptoru blokatori

Pēc rezultāta tiem ir līdzīga iedarbība kā AKE inhibitoriem, bet atšķiras pēc mehānisma. ARB inhibē receptorus, pie kuriem saistās angiotenzīns, kas izraisa vazodilatāciju un asinsspiediena pazemināšanos ( telmisartāns , losartāns , irbesartāns utt.).

3. Kalcija antagonisti (kalcija kanālu blokatori)

Tie novērš kontrakcijā iesaistīto kalcija jonu iekļūšanu sirds muskuļa un asinsvadu šūnās. Sakarā ar to artērijas atslābinās, palielinās to diametrs, kas izraisa asinsspiediena pazemināšanos ( amlodipīns , verapamils ​​utt.)

4. Diurētiskie līdzekļi jeb diurētiskie līdzekļi

Veicināt šķidruma un sāls izvadīšanas palielināšanos no organisma, tādējādi normalizējot asinsspiedienu. Visbiežāk arteriālās hipertensijas ārstēšanai lieto tiazīdu grupas diurētiskos līdzekļus ( indapamīdu , hidrohlortiazīdu ).

Ārkārtas situācijās, kad nepieciešams īsā laikā panākt ievērojamu asinsspiediena pazemināšanos, var izmantot spēcīgākus cilpas diurētiskos līdzekļus, piemēram, furosemīdu . Parasti tos izraksta tikai ārsta uzraudzībā.

5. Beta blokatori.

Tie samazina sirds slodzi, samazina asins daudzumu, ko sirds izdala laika vienībā, un tādējādi normalizē asinsspiedienu ( atenolols , bisoprolols utt.)

Asinsspiediens, iespējamā ārstēšanas shēma.

Labi izstrādāta arteriālās hipertensijas ārstēšanas shēma ļauj sasniegt asinsspiediena mērķa līmeni, kā arī uzturēt šo rādītāju stabilā līmenī. Šajā gadījumā sirds un asinsvadu komplikāciju attīstības risks būs minimāls.

Tomēr dažreiz ir iespējama pēkšņa un strauja asinsspiediena paaugstināšanās. Šo notikumu sauc par hipertensīvu krīzi. Parasti  par to runā, ja sistoliskais asinsspiediens pārsniedz 180 mm Hg. Art. un/vai diastoliskais virs 120 mm Hg.

Hipertensīvā krīze var būt gan hipertensijas, gan arteriālās hipertensijas izpausme uz kādas citas patoloģijas fona, piemēram, traucēta nieru darbība. Biežākie hipertensīvās krīzes cēloņi ir regulāras hipertensijas ārstēšanas trūkums vai nepareizi izvēlēta terapijas shēma.

Neatkarīgi no tā, kāds faktors bija stimuls straujam asinsspiediena paaugstinājumam, ir ārkārtīgi svarīgi veikt pasākumus, lai pēc iespējas ātrāk normalizētu stāvokli.

Kā pazemināt asinsspiedienu mājās?

Hipertensīvā krīze vienmēr ir bīstama. Tas ir saistīts ar vairāku nopietnu komplikāciju attīstību, tāpēc līdz ar tās attīstību ir nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Asinsspiediens

Pēkšņa krasa asinsspiediena paaugstināšanās gadījumā ir nepieciešams izsaukt ātrās palīdzības brigādi, bet pirms tās ierašanās, ja iespējams, patstāvīgi jāveic pasākumi asinsspiediena pazemināšanai.

Ātras un īslaicīgas darbības antihipertensīvie līdzekļi, kurus ieteicams lietot zem mēles – sublingvāli, ļauj ātri samazināt spiedienu, šī lietošanas metode ļauj iegūt vēlamo efektu īsākā laikā, nekā lietojot iekšķīgi.

Zāles, ko lieto, lai nekavējoties pazeminātu asinsspiedienu krīzes gadījumā.

Kaptoprils ir AKE inhibitors ar ātru hipotensīvu iedarbību. Pēc iekšķīgas lietošanas asinsspiediens pazeminās pēc 15-60 minūtēm, un maksimālais efekts tiek sasniegts pēc 60-90 minūtēm.

Turklāt kaptoprils samazina sirds slodzi un palielina sirds izsviedi. Lai samazinātu asinsspiedienu, zāles lieto 25-50 mg devā.
Nifedipīns ir kalcija kanālu blokators. Lietojot zem mēles, hipotensīvā iedarbība parādās pēc 5-10 minūtēm, maksimumu sasniedzot 15-45 minūšu laikā. Nifedipīna terapeitiskā deva asinsspiediena pazemināšanai ir 10 mg.

Klonidīns ir zāles, kurām ir spēcīga hipotensīva iedarbība. Lai samazinātu asinsspiedienu, zāles lieto 0,075-0,15 mg devās.

Lietojot antihipertensīvos medikamentus, jāatceras, ka nav ieteicams uz īsu laiku strauji pazemināt asinsspiedienu. Strauja asinsspiediena pazemināšanās, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, var izraisīt smadzeņu nepietiekamu uzturu, kas izpaužas kā vājums, miegainība.

Vai ir iespējams pazemināt asinsspiedienu bez medikamentiem?

Ir vairākas iespējas, kā normalizēt asinsspiedienu, neizmantojot zāles. Tādējādi ir pierādīts, ka asinsspiediens pazeminās, palielinoties fiziskajai slodzei, svara zudumam cilvēkiem ar lieko svaru, smēķēšanas atmešanai.

Svarīga loma arteriālās hipertensijas veiksmīgā ārstēšanā ir sabalansētam uzturam, kura mērķis ir palielināt tajā esošā kālija īpatsvaru un samazināt nātrija līmeni.  Galvenokārt samazinot galda sāls patēriņu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

2 Atziņas “Asinsspiediens, nopietns iemesls lai par to skaidrotu”

 1. Oskars D saka:

  Man ir viedpulkstenis, ļoti labi varu sekot savam spiedienam. Tāpat nav slikti zināt par skābekļa % attiecību asinīs.

 2. Juta G saka:

  Laikus to pamanot un kontrolējot, piemēram, ar dzīvesveida izmaiņām vai medikamentiem, iespējams izvairīties no sirds asinsvadu slimībām, insulta un citām nopietnām veselības problēmām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top