AS “Sadales tīkli” plāno tarifu sadārdzinājumu
AS “Sadales tīkli”.
Palielinās izdevumus visām Latvijas mājsaimniecībām, kuras plānos un kurām ir saules paneļi. Parodoksāli, bet tas ir vērsts pret energoefektīvām mājsaimniecībām.
Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?
Viņām elektroenerģijas pieslēguma un piegādes izmaksas palielināsies līdz pat septiņām reizēm.
Sadales tīkli, kļūst skaidrs.
Vairs nebūs izdevīgi kļūt “zaļākām”, ieguldīt un uzstādīt saules paneļus elektroenerģijas ražošanai, mainīt apkures veidu un izmantot elektrotransportu.
Absurds, bet AS “Sadales tīkli” domā tikai par savu peļņu. Jauno tarifu mērķis ir palielināt “Sadales tīkla” ieņēmumus, tostarp uz zaļās enerģijas ražošanas rēķina.
Lietuvā un Igaunijā šādus “drakoniskus” tarifus zaļajiem projektiem neviens neplāno uzlik. Tas nozīmē, ka Latvija sistēmiski turpinās palielināt atpalicību no abām kaimiņvalstīm zaļās enerģētikas jomā.
Piemēram.
Ja pašlaik Latvijā elektroenerģijas ražotājiem gada maksa par vienu megavatu (MW) ir 2480 eiro, tad šobrīd plānots pieaugums 6,7 reizes – līdz 16 600 eiro par katru MW.
Vidēja lieluma saules parkam (pieci MW) plānotā gada maksa būs teju 100 000 eiro. Papildus vēl ir jaudas rezervācijas maksa, pieslēguma izmaksas un citi jauninājumi no “Sadales tīkla” puses. Līdzīgas izmaiņas piedzīvos arī mājsaimniecības.
Jā, jā mājsaimniecības, kas jau ir uzstādījušas saules paneļus ietilpst kategorijā- ražotājs.
Ja kas, tad pēdējos gados pieauga mājsaimniecību skaits, kuru mājokļi ir aprīkoti ar saules paneļiem, saules kolektoriem un siltumsūkņiem. Paļaujoties uz šo valsts energoefektivitātes politiku un valsts atbalsta pieejamību, iedzīvotāji un uzņēmumi pēdējos gados veica nozīmīgus ieguldījumus mājokļos un uzņēmumos.
Vēl vairāk par šo nejēdzību no finansiāla skata punkta.
Iedzīvotāji un uzņēmumi rekordlielos apmēros aizņēmās un investēja, lai pēc iespējas ātrāk efektivizētu mājokļus.
Savukārt “Sadales tīkla” jauno tarifu projektu izmantos lai sagrautu visu to, kas valstiskā līmenī pēdējo gadu laikā ir paveikts Latvijā energoefektivitātes un energoneatkarības jomā.
Jaunie “Sadales tīkla” tarifi primāri sodīs visas tās mājsaimniecības, kas pēdējos gados ieguldīja energoefektivitātē un zaļās enerģijas risinājumos. Plānotā rēķinu samazinājuma vietā tieši viņiem izmaksas nevis samazināsies, bet gluži pretēji pieaugs.
Ar būtiskāko cenas pieaugumu “tiks sodītas” mājsaimniecības, kas izmantoja valsts atbalstu mikroģeneratoru, saules paneļu vai vēja ģeneratoru uzstādīšanai.
Programma paredzēja, ka uzstādīto saules paneļu un vēja ģeneratoru maksimālā atļautā ražošanas jauda nedrīkst pārsniegt 50% no pieslēguma maksimālās atļautās slodzes.
Lai mājsaimniecības varētu saražot sev nepieciešamo elektroenerģiju un pēc iespējas vairāk uzkrātu vēlākai izmantošanai (NETO norēķinu sistēma), tām bija nepieciešams palielināt atļauto pieslēguma jaudu.
Tagad tieši šīs mājsaimniecības sagaida visaugstākais tarifu pieaugums. Faktiski “Sadales tīkls” sadārdzina īpašniekiem iespēju izmantot pašu saražoto enerģiju, kas iepriekš tika uzkrāta kopējā tīklā.
Viņi piespiedīs pāriet no NETO sistēmas uz līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju par saražotās elektroenerģijas iegādi. Arī šajā gadījumā neatrisināts paliek jautājums par ienākuma nodokļu piemērošanu mazajiem elektroenerģijas ražotājiem.
Ražotāji, kuri tikai nodod elektroenerģiju tīklā un kuru pašu patēriņš ir niecīgs, kā arī lietotāji ar saules paneļiem nav izdevīgi “Sadales tīklam”.
Viņi samazina uzņēmuma ieņēmumus.
Mājsaimniecības un uzņēmumu spēja pašiem nodrošināt lielāko daļu nepieciešamās elektroenerģijas ir būtiski ietekmējusi “Sadales tīkla” finanšu rādītājus. Tāpēc arī jaunajā tarifu plānā lielākais izmaksu pieaugums ir novērojams tieši fiksētajām jaudas komponentēm.
Tas veicina valsts uzņēmuma tūlītēju peļņas palielinājumu neatkarīgi no lietotāju patēriņiem. Piedāvātais tarifu projekts paredz divus variantus.
Vai nu lielu maksu par jaudas uzturēšanu un mazāku cenu par pārvadi, vai arī pretēji – dārgāku pārvadi un lētāku jaudas uzturēšanu. Turklāt jaunajā tarifu projektā vairs nav paredzēts lētāks tarifs elektroenerģijas piegādei naktī.
Nobeigums rakstītajam.
“Sadales tīkls” plāno palielināt elektroenerģijas sadales tarifu par vidēji 75%. Kompānijas pārstāvji uzsver, ka konkrētas tarifa izmaiņas būs atkarīgas no pieslēguma veida un patēriņa apmēra. Nebūs izdevīgi saules paneļi, siltumsūknis, elektro-auto utt.
Plānots, ka jaunais sadales tarifs stāsies spēkā 2023.gada 1.jūlijā.
Labu Dienu!
Valsts uzņēmums “Augstsprieguma tīkls” (AST) pieteicis četrkārt augstāku maksu par saviem pakalpojumiem.
Patērētājiem jāsaprot, ka šī būs tikai daļa no kopējā elektrības cenas palielinājuma virs pašas elektrības cenas.
“Augstsprieguma tīkls” tagad sacenšas ar citu valsts uzņēmumu “Sadales tīkls” par straujāko pakalpojumu tarifu palielināšanu.
Valsts uzņēmums “Sadales tīkls” šī gada pirmo pusi pabeidzis ar pusotra miljona eiro zaudējumiem un prasību palielināt elektrības sadales tarifus par 183 miljoniem eiro gadā.
Domāju, ka Eiropas Savienībai būtu kāds vārds nopietni jāsaka par to, kas ir negodīga spekulācija uz to nedrošību, kas valda pasaulē, uz cilvēku baiļu rēķina. Kas nav balstīta faktā, ka būtu kurināmā pietrūcis,” Latvijas Radio korespondentei Ievai Puķei teica eksprezidente Vaira Vīķe- Freiberga.
Ar ko noziegušies privātmāju īpašnieki. Tā ir neloģiska cenu pacelšana 3 fāzēm. Žel. ka tīklos sēž birokrāti, kam no elektrības nav nekāda sajēga.
Trīs fāzes vieglāk pārvadīt. Vai nevajadzētu pārskatīt nepamatoti lielās algas. Algu sakarā arī pārskatīt Latvijas gāzes birokrātu algas. Par savu neizdarību prasa lielākas algas.
Latvija izmanto biržas ārpakalpojumu elektrības cenu celšanai, jo elektrības augstāka cena nodrošina valstij lielākus ieņēmumus. Pirmkārt, tie ir procenti no nodokļiem, ar kuriem aplikta elektrības patērēšana un arī ražošana. Otrkārt, tās ir “Latvenergo” maksātās dividendes, kurās iekļauta arī tās meitas uzņēmuma ST peļņa. Treškārt, valdībai pēc definīcijas izdevīga inflācija, kas palielina valdības ieņēmumus no procentiem par darījumiem nevis tikai ar elektrību, bet ar visām precēm un pakalpojumiem.
Elektrības monopolcenas celšana Latvijas apstākļos ir Latvijas valdībām labi apgūts rīks inflācijas uzturēšanai.
“Sadales tīkls” (ST) piedāvātais tarifu projekts ir tāds, lai elektrības mikroģenerētāji nevis saņemtu samaksu par elektrības tīklos ielaisto elektrību, bet maksātu ST par tīklu piesārņošanu, pārkarsēšanu utt. ar nevienam nevajadzīgu elektrību.
Saules baterijas uzstādījušajām mājsaimniecībām tādā gadījumā būs izdevīgāk samaksāt atkritumu apsaimniekotājiem vienu reizi par paneļu aizvākšanu, nekā maksāt ST nemitīgi par tiesībām uz elektrības ražošanu.