Apdegums, kā rīkoties ja noticis tāds nepatīkams gadījums

Apdegums.

Ja kas, vienmēr ir sāpīgs un par to pat nebūtu jāstrīdas. Cik daudz un kurā vietā būs svarīgi, kad ieradīsies pie ārsta, bet pagaidām pats svarīgākais fakts ir tāds, ka SĀP!

Apdegums var būt dažādu veidu, ķīmisks vai no karstuma. Apskatīsim vienkāršāko veidu ar ko mājas apstākļos iespējams saskarties. Sākšu ar to, ka jautāšu, vai Tu zini, kā rīkoties apdeguma gadījumā.

Atzīšos, ka man ir kauns, burtiski nesen  uzzināju, kas tieši jādara  ar apdegumu. Galvā bija iesēdusies doma no omītes teiktā, ka apdeguma vieta jāieziež ar ziedēm vai vienkārši ar taukiem.

Uzreiz teikšu, ka tas ir vissliktākais, ko varat izdarīt.

Gadījums no dzīves.

Dārzā kūp grils, viens paziņa sadedzināja plaukstu ar karstu dzelzs iesmu. Gribēja pagrozīt cepamo gaļu, vai tautas valodā šašliku.  Viņš ļoti nevērīgi satvēra dzelzs iesmu ar plaukstu, kura kā noprotat bija bez cimda.

Nav plaši jāstāsta, ka plauksta guva apdegumu. Tas bija gandrīz paredzams negadījums pēc alus lietošanas. Nu gadās!

Es biju ļoti pārsteigta, ka pārējie paziņas maz zināja, kas jādara.

Viņi vienkārši piedāvāja apsmērēt apdeguma vietu ar eļļu.  Cits ieteica, olu baltumu,  ziedi un citādus eļļainus produktus.

Apdegums

Vai jūs zināt, kā rīkoties apdeguma gadījumā?

Protams, nedod Dievs, nekādas eļļas, olbaltumvielas vai ziedes. Galvenais un praktiski vienīgais, kas jādara apdeguma gadījumā ir:

Nekavējoties pienācīgi atdzesēt sadedzināto vietu.

Vienkārši ar aukstu ūdeni. Turklāt, vismaz desmit minūtes turiet sadedzināto vietu aukstā ūdenī, īpaši, ja apdegums nav  niecīgs.

Tas ir vienīgais veids, kā būtiski uzlabot situāciju un pat, iespējams, pilnībā izvairīties no jebkādām sekām. Jebkura cita darbība pasliktina situāciju.  Eļļas, olu baltums vai citu tauku izmantošana, kas apgrūtina siltuma noņemšanu no apdeguma, NEDER!

Galvenā panākamā lieta ir ātra siltuma noņemšana. Ja to nedara, tas noved pie tā, ka pat nelielam apdegumam būs diezgan nepatīkamas sekas. Vai jūs to zinājāt, ka apdegums ir strauji jāatdzesē.

Saliksim visu pa punktiem un pacenties izlasīt, ja nu palīdz nelaimīgas sakritības gadījumā.

Apdegums var būt ļoti sāpīgs!

Daži ieteikumi, kas jums var palīdzēt:

  1. Vispirms jums jānovērš turpmākā apdeguma iespēja, izņemiet sevi no sāpīgās zonas.  To saprotiet burtiski! Piemēram, ja apdegums ir izraisīts ar karstu šķidrumu, skalojiet apdegušo vietu ar aukstu ūdeni.
  2. Auksta komprese, ledus iepakojums vai auksts ūdens var palīdzēt mazināt sāpes un samazināt audu pietūkumu. Ievērojiet, ka ledu tieši nedrīkst likt uz ādas, bet ietiniet to drānā, lai samazinātu saskari ar ādu.
  3. Neizmantojiet krēmu vai eļļu!!!   Neizmantojiet krēmus, kas domāti ķermenim. Tāpat olīvu eļļu vai citus līdzekļus uz eļļu bāzes. Šie līdzekļi var palielināt sāpes vai infekcijas risku.
  4. Nelielu apdegumu var viegli aizsargāt, ietinot to tīrā drānā vai labāk sterilā audumā. Tas aizsargās apdegumu no netīrumiem un samazinās saskari ar vidi.
  5. Ja apdegums ir jutīgs, izvairieties no sāpīgiem materiāliem, kas varētu berzēt vai saasināt sāpes. Turklāt izvairieties no aktivitātēm, kas var izraisīt pārmērīgu berzi vai spiedienu uz apdeguma vietu.
  6. Lietojiet pretsāpju līdzekļus! Ja sāpes ir ļoti stipras un neizturamas, jūs varat lietot parastus pretsāpju līdzekļus, piemēram, paracetamolu vai ibuprofēnu. Tomēr, ievērojiet norādījumus un noteiktās devas.

Ir svarīgi atcerēties, ka dziļi, plaši vai smagi apdegumi prasa medicīnisko palīdzību. Tāpēc, ja apdegums ir nopietns vai jums ir šaubas, noteikti iesaku griezties pie ārsta.

Nu tagad zināsiet.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *