Aknu veselībai, rūpēsimies par šā svarīgā orgāna labsajūtu
Aknu veselībai.
Svētku dienas ir pagājušas, un pienācis laiks parūpēties par orgāniem, kas uzņēmuši vislielāko stresu. Viens no šādiem orgāniem ir aknas.
Aknu veselībai, kāpēc tas svarīgi?
Aknu galvenajos uzdevumos ietilpst detoksikācija. Vienkāršoti sakot, aknās notiek kaitīgo vielu iznīcināšana, kas nonākušas organismā kopā ar pārtiku. Saprotams, ka aknas ir lieliska “fabrika” žults ražošanā.
Žults pārvērš taukus emulsijā. Ja tas nenotiktu tie neuzsūksies, kas radīs daudz problēmu. Emulsijas veidošana aktivizē zarnu darbību pozitīvā gultnē. Kopumā, šāds process aizsargā aizkuņģa dziedzeri.
Ja aknas sāk slikti strādāt.
Tad pasliktinās arī šīs divas galvenās funkcijas. Tiek traucēta detoksikācija, kas noved pie organisma saindēšanās. Kā arī samazinās žults izdalīšanās. Tas noved pie gremošanas traucējumiem un aizkuņģa dziedzera problēmām.
Cepts, kūpināts, sāļš, pikants, kā likums, bieži vien ir uz svētku galda. Kā jau noprotat šādi produkti samazina žults veidošanos un aizplūšanu.
Tāpēc pēc svētkiem vienmēr ir vērts parūpēties par veselīgu uzturu, lai atjaunotu gremošanu. Par alkoholu nemaz nepieminu, jo neko labu tas aknām nedara.
Piedāvāju iepazīt ikdienā ieteicamus pārtikas produktus, kas ir īpaši noderīgi jūsu aknām. Personīgi es regulāri lietoju šos produktus ziemā. Godīgi, kā jau sievietei piederas, ķiplokus lietoju mazāk. Tas jaukais “aromāts”, domāju, ka taču saprati.
Ķirbis, ķirbju sēklas un ķirbju sēklu eļļa.
Šie produkti satur vērtīgus fosfolipīdus, minerālvielas un vitamīnus (īpaši A, E un B grupas), kas nepieciešami visam organismam.
Turklāt tie satur flavonoīdus, kas spēj atjaunot aknu struktūru, vienlaikus nodrošinot taustāmu choleretic efektu. Choleretics ir vielas, kas palielina žults izdalīšanās apjomu no aknām, kā arī izdalīto cieto vielu daudzumu.
Ķirbju sēklu eļļa un sēklas, cita starpā, samazina iekaisuma procesus.
Zaļā tēja.
Daži tā veidi ir ļoti bagāti ar antioksidantiem, kas uzlabo ķermeņa vispārējo stāvokli, paātrina vielmaiņu, izvada brīvos radikāļus un atjauno aknas. Zaļā tēja satur vairāk veselībai nepieciešamo īpašību nekā melnā tēja, jo tehnoloģiski tā mazāk tiek apstrādāta
Ar zaļās tējas palīdzību no mūsu organisma tiek izvadīti dažādi toksīni, sāļi un citas kaitīgās vielas. Tā rezultātā tiek attīrīts kuņģis, zarnas, nieres un pat poras, kā rezultātā uzlabojas ādas krāsa un stāvoklis.
Šis dzēriens ir labs līdzeklis, lai samazinātu risku saslimt ar vēzi, psoriāzi, urīnpūšļa slimībām un sirds un asinsvadu slimībām. Kā arī labvēlīgi ietekmē aknas.
Ķiploki.
Ķiploks ir bagāts ar antioksidantiem. Tajā pašā laikā tas uzlabo žults izdalīšanos un palīdz atbrīvoties no toksīniem aknās.
Ķiploks uzlabo gremošanas trakta darbību. Kuņģa-zarnu trakta ārstēšana ar ķiplokiem nav jaunums. Ieteicams katru dienu ēst ķiplokus ierobežotā daudzumā, lai uzlabotu kuņģa-zarnu trakta darbību un novērstu gremošanas problēmas.
Vielas, kuras atrodas dārzeņa sastāvā nomierina zarnu darbību, novērš vēdera uzpūšanās problēmas, mazina gļotādas kairinājumu un stabilizē gremošanas procesu.
Kalina vai latviskāk Irbene.
Ķīnā šī oga tās rūgtuma dēļ tika uzskatīta par vienu no visnoderīgākajām aknu veselībai. Labāk to novākt pirms salnām, bet arī pēc tam tas praktiski nezaudē savas derīgās īpašības.
Irbenēs ir daudz dzelzs, C vitamīns, miecvielas, kā arī visādas organiskās skābes. „Irbenes sēklai ir sirds forma.
Līdz ar to daba jau parāda, ka augs noder pret augstu asinsspiedienu un sirds kaitēm. Irbeņu sēklās ir 21 % vērtīgas eļļas, kas sastāv no oleīnskābes un linolskābes jeb plašāk zināmas kā Omega 6 un 9.
Citroni.
Citroni aizsargā aknu šūnas no toksīniem un vielmaiņas traucējumiem. Nodrošināt liekā holesterīna un brīvo radikāļu izvadīšanu no organisma. Aktivizē aknu enzīmu ražošanu. Turklāt tie uzlabo žults sastāvu, labi cīnās ar paskābināšanos un šķidrina asinis.
Nav noslēpums, ka produkti, kuri ir bagāti ar vitamīnu C, palīdz stiprināt mūsu imūnsistēmu. Tieši tāpēc citroni ir vieni no mūsu imūnsistēmas lielākajiem draugiem, īpaši saaukstēšanās sezonās.
Lai gan citrons pats par sevi nenovērš saaukstēšanos, tas palīdz samazināt simptomu intensitāti un saīsināt slimošanas laiku.
Valrieksti.
Regulāri lietojot, valrieksti, pateicoties augstajam polinepiesātināto taukskābju un citu noderīgu komponentu saturam, aizsargā aknas no amonjaka kaitīgās ietekmes un uzlabo vielmaiņu aknu audos.
Valrieksti dāsni satur gan minerālvielas, gan arī vitamīnus, jo īpaši B grupas vitamīnus. Lai arī nedaudz, tajos ir E vitamīns, un tas pārsvarā ir nevis alfa tokoferola veidā, bet gan gamma tokoferola formā.
To saista ar labvēlīgu ietekmi uz sirds un asinsvadu sistēmu. Noteikti jāmin arī antioksidanti – hidroksibenzoskābes, hidroksikanēļskābes. Arī dažādi polifenoli, ko satur valrieksti.
Šaubu nav, tie ir ar bioloģiski aktīvām vielām bagātīgi produkti, kas mūsu veselībai var sniegt daudz laba.
Labu Dienu!