Kā es saprotu Zvaigznes dienu.
Šodien ir atzīmējama Zvaigznes diena, kas tomēr ir vairāk saistīta ar reliģiskiem priekšrakstiem un ticējumiem.
Zvaigznes dienas izcelsme saistāma ar arābu apokrifiskā evaņģēlija leģendu par zvaigžņveidīga eņģeļa parādīšanos Persijas debesīs, kas vēstīja, ka ir piedzimis ķēniņu ķēniņš un dievu dievs.
Neesmu spēcīgs bībeles rakstos, bet no lasīta noprotu, ka katoļu apvidos stingrāk tiek ievērots baznīcas proponētais Trijkungu dienas kanons.
Tātad sastopami divējādi nosaukumi sestā janvāra apzīmēšanai… Trijkungu diena un Zvaigznes diena.
Sestajā janvārī …mājās eglītē vēl pēdējo reizi tiek aizdegtas sveces. Pēc tam eglīte ar godu tiek iznesta no svinību vietas… Zvaigznes dienā daudz uzmanības tiek veltīts aizsardzībai pret ļauniem gariem un lietuvēniem.
Krustus un lietuvēna krustus velk ne vien uz durvīm, bet arī uz logu slēģiem, stenderēm, uz dažādiem priekšmetiem un pat cits citam uz muguras,jo vairāk, jo lielāka aizsardzība no visiem ļaunumiem.
Ticējumi vēsta:
Ja Trijkungu dienā saule spīd visu dienu, tad tai gadā kara nebūs. Savukārt, ja Zvaigznes dienas naktī debesis nosētas zvaigznēm, tad būs daudz ogu un būs labs siena laiks.
Ja Zvaigznes dienā neatspīd saule, tad vasara būs lietaina, bet jo sevišķi siena laiks.
Saulītes atspīdēšana Zvaigznes dienā norāda uz to, ka laikā starp 2. Februāri līdz 16. februārim var būt saulainas dienas, bet aukstas naktis. Auksta Zvaigznes diena liecina, ka arī ap Miķeļiem (29.septembrī) būs auksti.
Mums tas ir Ziemassvētku laika nobeigums, tad citiem - tikai svinību sākums.
Šodien ir pareizticīgo un vecticībnieku Ziemassvētku vakars, bet rīt, 7.janvārī, viņi svinēs Pirmos Ziemassvētkus.
Pareizticīgo baznīca seko Jūlija Cēzara kalendāram.
.
.

Apskati arī interesantus un tematiski atlasītus rakstus: