Vai sauļošanās ir veselības panaceja un labas ādas avots

Sauļošanās.

No mazotnes esam pieraduši dzirdēt, ka sauļošanās ir labs pasākums veselības uzlabošanai. Jā, saules stari mērenās devās ir veselības avots, jo tikai saule piedāvā dabīgo D vitamīnu, kas ir ļoti nepieciešams mūsu organismam.

Lai saņemtu vajadzīgo D vitamīna devu, vasaras laikā saulē jāuzturas 20 minūtes katru dienu. Prātīgs padoms, bet vai tāpēc lai neietu uz pludmali?

Protams, protams, bet ir daudzi padomi, kas ir jāievēro sauļojoties.

TAS IR NOPIETNI!

Tagad sekos īsais pamācību kurss… iesaku izlasīt, jo veselība taču Tev ir viena un sen zināms , ka arī Tavs dārgākais īpašums. Neiesi taču ar savu īpašumu apieties ļauni…

Katram cilvēkam jāzina savs ādas tips. I un II ādas tipa īpašnieki ir ļoti jutīgi pret sauli. Tie ir cilvēki ar gaišu ādu, blondiem vai rudiem matiem, kuriem seja bieži vien ir nokaisīta ar vasaras raibumiem. Varētu teikt tipiski latviešu zēni un meitas.

Saulē viņi parasti apdeg un viņiem nekad neveidojas, vai minimāli veidojas ādas bronzējums. Šo ādas tipu cilvēkiem ir palielināts risks saslimt ar melanomu.  Tā ir viena no agresīvākajiem ļaundabīgajiem ādas pigmentu veidojošo šūnu audzējiem.

Dzirdēts no ārstiem, ka tas ir nopietni, pat ļoti.

Cilvēki ar III ādas tipu arī mēdz apdegt saulē, bet tas notiek retāk, nekā minēto pirmo divu ādas tipu gadījumā. Cilvēkiem ar III ādas tipu bronzējums veidojas pakāpeniski.

Drošāk saulē var justies cilvēki ar IV ādas tipu, kuri ļoti reti saulē apdeg un kuriem labi veidojas bronzējums.

sauļošanās
Onkologi brīdina, ka sauļoties nevajadzētu laikā no pulksten 11 – 12 līdz pulksten 15 – 16, kad saule ir visaktīvākā. Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir visbīstamākais provocējošais faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībai, sākumā saulē drīkst atrasties pavisam neilgu laiku.

Vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt.

Nekādā ziņā nav ieteicams uzreiz saulē gulēt vairākas stundas pēc kārtas.

Uzmanīgiem jābūt tiem cilvēkiem, kam agrāk jau bijuši saules apdegumi. Jāievēro, ka cilvēkam, kas, pagulējis saulītē, dodas peldēties un pēc tam turpina sauļoties, uz ķermeņa palikušie ūdens pilieni darbojas kā palielināmais stikls, kas var veicināt apdegšanu.

Daudzi pludmalē izvēlas ne dīki gulšņāt, bet kustēties, piemēram, spēlēt volejbolu. Tas ir ieteicams, jo iedegums tad veidojas vienmērīgi un sportojot izdalās sviedri, kas aizsargā ķermeni no pārsauļošanās.

Ja cilvēks dodas sauļoties uz Dienvidiem, jāņem vērā, ka tur saule ir daudz aktīvāka. No apdegumiem izvairīties var palīdzēt ādas aizsargkrēmi. Bet, lai tie darbotos optimāli, jāievēro, ka Dienvidu saulei domāti vieni, bet Latvijas klimatiskajai joslai citi aizsarglīdzekļi.

SPF indekss.

Tas ir viens no svarīgākiem parametriem, izvēloties sev saules aizsargkrēmu. SPF indeksu amplitūda ir no 3 – 30, pēdējā laikā sastopami arī krēmi ar SPF indeksu 40 un pat 50. Indekss norāda, cik reižu ilgāk drīkst uzturēties saulē, ja āda tiek pasargāta ar krēmu, nevis sauļojoties bez tā.

Jo āda ir jutīgāka, jo ar augstāku SPF indeksu jāizvēlas saules aizsargkrēms.Jo tālāk uz dienvidiem dodaties ceļojumā, jo saules aizsargkrēma SPF indeksam jābūt lielākam. Dermatologi iesaka izvēlēties krēmus ar SPF indeksu, kas nav zemāks par 15.

Krēms jāuzklāj aptuveni pusstundu pirms sauļošanās, lai uz ādas aktivizētos saules aizsardzības mehānisms. Krēmu uzklāj vieglām apļveida kustībām, to nedrīkst iemasēt ādā. Ja saulē uzturaties visu dienu, krēms jāuzklāj ik pēc 2-3 stundām.

Starp citu, arī apmākušās dienās jāizmanto aizsargkrēms, jo saules stari šajās dienās ir īpaši kaitīgi.

Īpaši bīstama ilgstoša atrašanās saulē ir maziem bērniem, kuri vecāku neapdomības dēļ bieži vien tiek pakļauti riskam saņemt ultravioleto starojumu. Bērniem līdz trīs gadu vecumam saulē vēlams atrasties minimāli.

sauļošanās

Daudz sauļoties nevajadzētu arī pusaudžiem vecumā no 10 līdz 15 gadiem, kad organismā intensīvi norit hormonālās svārstības, jo šajā laikā organisms ir ļoti jutīgs pret sauli. Pēc 35 un 50 gadu vecuma… ja gribat pasargāt ādu no priekšlaicīgas novecošanās, jācenšas iespējami mazāk sauļoties.

Kur ir visplānākā āda?

Tā ir seja, plakstiņi, rokas, kakls, dekoltē, pleci. Kad cilvēks pārmērīgi uzturas pludmalē, tas uzreiz ir redzams. Šajās vietās āda ir sausa, sažuvusi, parādās pigmentācijas plankumi. Nelielos daudzumos sauļošanās nav kaitīga, bet nevēlama ir pārāk stipra un ilgstoša saules iedarbība.

Sauļojieties veseli, bet ar mēru!

Labu Dienu!

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Vai sauļošanās ir veselības panaceja un labas ādas avots”

  1. Anna saka:

    Tā kā vēzis joprojām ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā un no visiem ļaundabīgā audzēja veidiem ar nepigmentēto ādas vēzi saslimušo skaits ierindojas stabilā pirmajā pozīcijā.

    Veselības ministrijakopā ar sociālajiem partneriem šo gadu ir izsludinājusi par Onkoloģiskās modrības gadu.

    Kampaņas ietvaros biedrība «Dermatologi pret ādas vēzi» jau astoto gadu Latvijā organizē Eiromelanomas dienu, kuras laikā plānots pievērst uzmanību ādas vēža pazīmēm, to agrīnai diagnostikai, kā arī informēt un aicināt sabiedrību rūpēties par ādas veselību, lai samazinātu saslimstību un mirstību no melanomas un citām ādas vēža formām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top