Nav un laikam nebūs nopietnības valsts vadībā…

krisis-sky-small

Pievienotās vērtības nodoklis ir patēriņa nodoklis, kas tiek iekļauts preces vai pakalpojumu cenā, un reāli to samaksā preces vai pakalpojumu galīgais patērētājs. Tas uzskatāms par universālo patēriņa nodokli, un universālums izpaužas apstāklī, ka nodoklis tiek piemērots visam patēriņam, t.i., visām precēm un pakalpojumiem, izņemot ļoti ierobežotu skaitu likumā noteiktu atbrīvojumu.
Tā kā šī nodokļa atšķirīga piemērošana dažādās ES dalībvalstīs var būtiski izkropļot konkurenci Eiropas kopējā tirgū, ES ir izvirzījusi nosacījumus nodokļu piemērošanai. Latvijā likums “Par pievienotās vērtības nodokli”, ar ko tika ieviests šis nodoklis, stājās spēkā 1995. gada 1. maijā.
Augstāka standarta PVN likme nekā Latvijai ir tikai piecām ES valstīm. Proti, Īrijai, Somijai, Polijai, Zviedrijai un Dānijai. Maksimālā likme ES ir 25% – tāda tā ir Zviedrijā un Dānijā. Zemākais PVN ir Kiprā, Luksemburgā un Lielbritānijā – 15%, bet no Baltijas valstīm – Igaunijā (standartlikme 18%), bet samazinātā – 5%. Lietuvā PVN standartlikme ir 19%, samazinātā – 5/9%. Eiropas Savienība savām dalībvalstīm nevar izvirzīt prasības par nodokļu likmēm, taču var sniegt rekomendācijas, iesakot, kā labāk sasniegt vēlamo rezultātu – ekonomikas augšupeju.
Latvijā, pievienotās vērtības nodokļa palielināšana nav pietiekami attaisnojusies, līdz ar to tālāka šīs likmes celšana vairs netiks veikta, to apsolījis jaunās valdības vadītājs Valdis Dombrovskis.
Eiropas Savienības finanšu ministri pavisam nesen vienojās, ka jāļauj savienības valstīm ieviest samazinātas PVN likmes atsevišķās nozarēs. Dalībvalstis pēc savas izvēles varēs piemērot samazinātas likmes dažādiem pakalpojumiem, ieskaitot sabiedrisko ēdināšanu, skaistumkopšanu un remontdarbus. Eiropas vadošās valdības zina un saprot, kā regulēt savas valsts izaugsmi. Kāpēc mūsu ‘gudrās’ valdības galvas izdara muļķības ? Katrs students zina jau no ekonomikas pirmā kursa grāmatām, ka krīzes situācijā, lai atdzīvinātu ekonomiku nodokļi jāsamazina, bet ko dara Latvijas valdība. Jāatzīst, ka pēc tam Dombrovska valdība it kā atjēdzās, ka PVN palielināšana ir nesusi tikai zaudējumus. Nesaprotu, kāpēc Latvijā neviens par stulbiem lēmumiem nesaņem sodu. Vai tiešām bez ES norādījumiem nav sajēgas pieņemt savai valstij pareizus lēmumus ? Nožēlojami….

secret_02

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top