Meteņi.

metenis_09
Meteņi tiek saukti arī par Vastlāvi, Lastavāgu, Miesmeti, Miezmežu dienu un citādi. Meteņdienu svin 7 nedēļas pirms Lieldienām, laikā, kad sākas katoļu gavēnis.

Citos avotos minēti konkrēti datumi, citos norādīts, ka tas ir laikā starp Ziemassvētkiem un Lieldienām. Raksturīga Meteņu ieraža ir Meteņa dzīšana. Tā tiek saukta arī par lietuvēna, zvirbuļu, žīguru dzīšanu. Visās norisēs tiek iesaistīti bērni.

Metenis – tie ir īsti ziemas prieki ar garu, tālu braukšanu ragaviņās vai, vēl labāk, zirga pajūgā, ar slidināšanos, vārtīšanos sniegā, lielīšanos un veselīgu sacenšanos savā starpā.
Tā ir arī pēdējā ķekatās iešanas reize, gaļas kaušanas laiks, tādēļ Meteņa mielasts notiek pie ugunskura, kur tiek cepta gaļa. Goda vietā cūkas auss, cūkas kājas, miežu putra un rauši. Tas viss – lai nākamajā gadā laba raža un lai labi sokas.

Liepājas rajonā šās nedēļas nogalē un jaunnedēļ to svinēs. 22. februāris pulksten 13 uz Meteņiem Paplakā aicina Grobiņas vidusskolas folkloras kopa.
Virgas pagasta “Stiebriņos”, Dzintras Blūmas zirgu saimniecībā, varēs baudīt visus Meteņu priekus un braukt zirgu kamanās, tālrunis 26814051. Un 24.februārī, kad, kā vēsta ticējums, lāči griežas uz otriem sāniem, Vaiņodes skolēni rīkos izstādi “Tavs mīļais rotaļu lāčuks”.

Bērniem tādas izstādes patīk, iepriekš jau tikusi veidota arī spēļu zaķu ekspozīcija. Meteņus svin arī pirmsskolas izglītības iestādēs, piemēram, Medzes pagasta “Čiekuriņā” tas notiks 24.februārī.

Padanco, saimeniece,
Metenīša vakarā,
Lai danco govis, vērši
Pavasari tīrumā.

Līksmus Meteņus !

metenis_03

 • Neesi slinks...padalies ar draugiem :

 • UH! Re, kur podziņas sociālai aktivitātei:

  Par maija

  Ja, Jums mani raksti liekas interesanti, esmu priecīga! Pat ļoti, jo galvenokārt rakstu par notikumiem Liepājā. Domāju, ka "kllproject.lv" auditorijā pārsvarā ir gudri un par sevi pārliecināti cilvēki. Paldies, ka izrādāt interesi!

  Nospied "CTRL" un "D" reizē! Kāpēc? Tāpēc, lai vēlāk varētu atgriezties pie raksta!
  Mēs esam atvērti Jūsu reklāmai!Labākie REKLĀMAS ievietošanas nosacījumi!!!

  Viena diža doma par “Meteņi.

  1. metmet

   Meteņu ticējumi:

   Meteņa vakarā veļ sniega kamolus, lai kāpostiem būtu lielas galviņas.
   Bērniem jādod ēst cūkas šņukuru – tad labi mācēs rakstīt.
   Ja Vastlāvī vērsis uz ceļa zirga pēdā dabū nodzerties – būs laba raža.
   Ja Metenī gans skrien trīs reizes ap māju – vasarā govis nebizo.
   Kāds laiks Vastlāvī – tāds būs arī Lieldienās.
   Ja Vastlāvja dienā Mēness trīs dienas vecs – būs labs gads; ja vecāks – tad slikts.
   Ja Metenī vējains laiks – būs auksts pavasaris.
   Ja Vastlāvjos ir sniegs uz jumtiem – vasarā būs daudz sēņu un ogu.
   Ja Metenī palāses tā pil, ka gailis var padzerties, – būs labs un auglīgs gads.
   Lai vasarā rudzi saulē neizdegtu – Meteņa vakarā nedrīkst pie uguns maizi ēst.
   Ja Vastlāvī sauss laiks – būs ražīgs gads.
   Ja Vastlāvī snieg vai līst – būs bagāts ogu gads.
   Meteņa dienā ar ragutiņām brauc no kalniem vai ar zirgu pabrauc kādu gabalu. No kalniņa jālaižas deviņas reizes priekš saules. Jo augstāks kalns un jo tālāku ragutiņas skrien, jo kuplāki un garāki lini.

  Komentēt:

  Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

  Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>