Būvkonstrukcijas, LPSR būvēto māju kalpošanas ilgums

Būvkonstrukcijas.

Parunāsim par situāciju dzīvojamajā mājokļu fondā vai būvkonstrukciju kalpošanas ilgumu. Padomju laikā projektētajām sēriju tipveida mājām bija noteikts būvkonstrukciju kalpošanas ilgums.

Tas tika veikli piedomāts un mazliet uzpušķots ar vēlamiem skaitļiem.

Latvijas būvnormatīvi liecina.

Masveida apbūves lielpaneļu ēkām, kas celtas pēc tipveida projektiem 316, 318, 119, kalpošanas laiks ir 70 gadu. Toties 103, 104, I464, I467A, I602, 602P – vidējais kalpošanas laiks ir 60 gadu.

Kad padomju režīmā būvēja tipveida daudzdzīvokļu mājas, tām noteica drošas ekspluatācijas beigu termiņu. Vairumam tas pienāks pēc sešiem gadiem, bet, piemēram, tā sauktā, lietuviešu projekta pirmajām uzbūvētajām mājām termiņš pienāca jau pirms četriem gadiem, tas būtu 2020 gadā.

Nākamgad ekspluatācijas termiņš iztecēs 316. un 318. sērijas mājām.

Tas gan nenozīmē – mājas tūlīt bruks kopā un cilvēki jāevakuē. Termiņš nozīmē – ir jāveic kapitāls tehniskais apsekojums risku noteikšanai.

Risks ir paneļu mājām – tās, kuras kopā tur betona paneļu metinājumu vietas. Korozija var paneļus izbīdīt no vietām.
Ja tas termiņš ir pienācis, tas nenozīmē, ka māja ir bīstama un nevar iet iekšā. Tas termiņš nozīmē to, ka mājai jāpievērš pastiprināta uzmanība

Būvkonstrukcijas un tagad uzmanību!

Ja godīgi, tad pati  konstrukcija jau nenoveco, bet noveco savienojuma vietas starp paneļiem un inženiertehniskie tīkli. Tas nozīmē, ka sametinātie bloki (armatūra) nolietojas daudz ātrāk un zūdot stiprībai vai nogurstot metālam ēka var vienkārši sagrūt, kā kāršu namiņš.

Būvkonstrukcijas, jautāsi, kā tad tā?

Pavisam vienkārši, ideālos apstākļos metinājuma vietas un armatūra var kalpot ilgi. Toties nekvalitatīvi veikti celtniecības darbi, slikts betons un nekvalitatīvi paneļi ir par iemeslu tam, ka mājas pārklājas ar dziļām plaisām.

Būvkonstrukcijas

Nav jābūt dižam celtniekam lai saprastu, ka pa plaisām sienās mājas konstrukcijās iekļūst ūdens, kas tad arī sabojā  mājas “skeletu”.

Ja domājat, ka siltinot māju, ko daudz glābsiet…maldāties.

Korozijas procesi jau ir sākušies un siltināta māja vairs “neelpo”. Rezultātā korozija turpinās un nekādā ziņā nevar uzskatīt, ka viss būs kārtība. Ja runājam par renovāciju, tad uzmanību jāpievērš apkures sistēmai un pārējām apgādes komunikācijām. Tās vēlams nomainīt.

Sīkāk par šo jautājumu lasi šeit.

Lielāko daļu daudzdzīvokļu mājas cēla pagājušā gadu simta 60 – 80 gados. Šo māju iespējamā renovācija ir jāizskata ļoti pārdomāti. Visi apsaimniekošanas uzņēmumi zina, ka ieņēmumi nesedz vēlamos uzturēšanas izdevumus.

Iedzīvotāju vidū daudzi ir pensionāri ar ierobežotiem līdzekļiem, un maz iespējama pašu dzīvokļu īpašnieku iniciatīva māju atjaunošanā. Tehniskā stāvokļa ziņā tās ir visvairāk nolietotās mājas.

Šeit jāizskata iespējama māju nojaukšana un vietā jaunu māju rajonu būvniecība. Tā tas notiek visur, gan Eiropā,  gan Krievijā, kas mani īpaši pārsteidz.  Tur bloku mājas jauc nost plānveidīgi.

Būvkonstrukcijas, kāpēc mēs tā nedarām?

Tāpēc, ka nojauktās mājas iemītniekiem jāierāda dzīvojamā platība, kas nenes peļņu. To ka kaut kas ir jādara saprot gan pašvaldības, gan valdības “gudrās” galvas.

Izeju atrada māju siltināšanā. Ir skaidrs, ka māju apsaimniekotāji ar sev pietuvinātām firmām labprāt jūsu māju siltinās un iegūs labu peļņu.

Neviens jau neteiks, ka ieguldīt šajos namos lielus līdzekļus nav ekonomiski, jo to kalpošanas laiks tuvojas beigām.

Tas ir apmēram tā pat, kā vecu vīru ietērpt glaunā uzvalkā un teikt:
“Nu vecīt tu esi, kā no jauna piedzimis, bet večuks ar savām iekšējām kaitēm un ar visu glauno uzvalku vienkārši nomirst”.

ATCERIES!

Mums nav valsts stratēģijas un politikas mājokļu jautājumā.

Maza  piebilde no drauga …

Dzīvoju paneļmājā (lietuviešu projekts), taisīju kapitālo remontu – nodauzīju apmetumu un liku  jaunu – biju šokā par to, kas darās ar starp paneļu savienojumiem. Betons izdrupis tā, ka roku līdz elkonim var brīvi dabūt iekšā. Vispār nav skaidrs uz ko tas viss turas…

Būvkonstrukcijas

Būvkonstrukcijas

Būvkonstrukcijas

Būvkonstrukcijas, starp citu.

Tā sauktās ķieģeļu mājas tika celtas no ļoti zemas kvalitātes silikāt ķieģeļiem. Lielākā daļa no tiem bija brāķis, kas celtniecībai neder, bet bija jāpilda plāns un uz to neviens neskatījās. Lūk, ieteikums.  Septiņas reizes apdomā vai ir vērts ieguldīt naudu pilnai renovācijai!

Pareizais lēmums jāpieņem valdībai. Plānveidīgi jāceļ jauni kvalitatīvi mājokļi no moderniem un izturīgiem materiāliem. Lai neciestu biznesa intereses pusi mājas ierāda “pārvietojamajiem” iedzīvotājiem no vecajām paneļa mājām, kuras paredzēts nojaukt.

Otru pusi var pārdot lai segtu celtniecības izmaksas.

DER IZLASĪT: MĀJAS IEKŠĒJĀS KĀRTĪBAS NOTEIKUMI!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

5 Atziņas “Būvkonstrukcijas, LPSR būvēto māju kalpošanas ilgums”

  1. kiih saka:

    Piespiež ar varu un viltu veikt kosmētiskas un viegli īstenojamas darbības ,sienas aplīmē ar putuplastu, apmet ar kaļķi, kas drīz vien sāk lobīties, pamaina dažus logus un cer, ka māja stāvēsvēl 50 gadu. Ļaudis tas neko principā nemainīs, bet bieži otrādi – paātrinās nolietojumu, jo radīsies kondensāts un pelējums tavā dzīvoklī un protams konstrukcijas sabruks.

  2. būvnieks saka:

    Lielai daļai tipveida ēku normatīvais kalpošanas beigu termiņš pienāks pēc 10 vai 15 gadiem, taču vēl ātrāk – jau pēc gada – ieteicamā drošā ekspluatācija beigsies 464. sērijas dzīvokļiem.
    Ministrija apzinoties, ka potenciāli lielākie riski šobrīd ar nesošajām konstrukcijām varētu būt 464. sērijas namiem.

    Dzīvokļos masveidā patvaļīgi veiktas pārbūves nesošajās sienās – izveidotas jaunas durvju ailes, arkas un uzbūvētas starpsienas, kas ar smagumu spiež uz apakšējiem stāviem.
    “Tās ir nesošās konstrukcijas ietekmējošas darbības. Katrs cilvēks, veicot mazu daļiņu no šīm izmaiņām ar nelegālo pārbūvi, būtībā ietekmē visas mājas nesošās konstrukcijas.

    Latvijas Būvinženieru savienības biedrs, serificētais būvinženieris Juris Biršs norādījis: “Materiāliem seko noguruma punkts, un tad – pēkšņi, pēkšņi dienas laikā var pārplīst, piemēram, kādi metāla savienojumi.

    “visprātīgākais būtu jaukt nost, jo atjaunot vai renovēt ēku, kurai nav nekādas mākslinieciskās, vēsturiskās vērtības, ir ekonomiski nepamatoti.
    Daudz elementārāk būtu novākt nost un uzbūvēt jaunu. Ja neko nedarīs, tad sāks brukt”.
    Būvinženieris iesaka cilvēkus pakāpeniski pārvietot uz pagaidu dzīvojamām platībām, līdz nojaukto PSRS tipveida ēku vietā vai citviet uzceļ jaunus projektus.

    1. laimisk saka:

      Lai cik tas nebūtu bēdīgi, šie nami savu laiku ir nokalpojuši!

  3. laimisk saka:

    Uzziņa

    Būvniecības laiks Kalpošanas ilgums gados
    Staļina laika projekts 1945. – 1950. 150

    316. un 218. sērija
    (Hruščova laika projekti) 1955. – 1970. 70

    464. sērija
    (lietuviešu projekti) 1960. – 60

    467. Sērija 1970. – 1980. 60

    103. Sērija 1970. – 1990. 60

    104. sērija 1970. – 60

    Čehu projekts 1970. – 1980. 60

    602. sērija 1975. – 1980. 60

    119. sērija 1980. – 70

  4. Normunds saka:

    Tad kad sāks brukt- varas iestādes dzīvokļu īpašniekiem dos parakstīt Deklarāciju, ka viņi ir brīdināti par Sabrukuma Draudiem un paši uzņems Atbildību par to, kas ar viņiem var notikt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top