Kas notiek ar planētas plaušām.

Kam gan nav zināms, ka meži ir planētas plaušas. Par to, kā mēs izturāmies pret šo bagātību ir atkarīga mūsu nākotne. Tāpēc ir satraucoši un nepatīkami, ka presē izskan ziņas par Latvijas mežu totālu izciršanu.

Kā vārdā ? 

Atbilde ir triviāli vienkārša… dažu uzņēmīgu zagļu mantkārīgo mērķu vēlme piepildīt savu bankas kontu ar naudu. Pie kā tas var novest var saprast no vislielāko mežu iznīcināšanas redzamā rezultāta.

Runa ies par Amazones mūža mežiem, kas pārcieš vislielāko iznīcības periodu savā pastāvēšanas vēsturē. Šoreiz vainojams cilvēks ar savu tieksmi zagt no dabas … Mežus izcērt bez apdoma un veselā saprāta.

Pēc saņemtajiem datiem par izcirtumiem pie Amazones upes ir vērojama šausminoša tendence, ja 2010. gada martā un aprīlī  mežu izcirta 103 km², tad šogad divos mēnešos jau 593 km².
Lielākā daļa meža tiek izcirsta sojas plantāciju ierīkošanai.

Amazones lietus meži klāj 5% zemeslodes un 40% Dienvidamerikas kontinenta, turklāt vairāk nekā puse šo platību pieder Brazīlijai. Lietus mežu komerciāla izciršana ir nozīmīgākais cēlonis to līdzšinējā izpostīšanā.

Pēc Pasaules bankas datiem, kopš 70. gadu sākuma kopumā iznīcināts aptuveni 653 000 km2 lietus meža – šī platība aptver Franciju un Portugāli kopā. Savukārt starptautiskā neatkarīgā organizācija “Greenpeace” lēš, ka katru gadu iznīcina aptuveni 25 000 – 30 000 km2, kas ir aptuveni puse no Latvijas teritorijas.

Vairāku gadu desmitu ilgā nesaudzīgā, neapdomīgā un dramatiskā kokaugu izciršana ir iemesls tam, ka daudzas no šīm sugām ir apdraudētas, vairākas no tām atrodas uz izzušanas robežas.

Tās nav vienīgās nelaimes šajā apvidū …nesen jau pieminēja globālās sasilšanas ietekmi uz šo reģionu, kuru piemeklēja sausums un pilnīgi izkalta teritorija 2 435 000 km², kas būtu mērams kā trīs Francijas kopā.

Kāpēc par to runāt…tas taču tālu no mūsu mazās Latvijas. Gluži tā nav, ja nesitīsim trauksmes zvanu par mežu saglabāšanu …arī pie mums var izveidoties tuksnesis.

Nav svarīgi , kur meži atrodas… Amazones mūža meži vai Latvijas meži… tā ir bagātība, kas jānodod nākotnes pāaudzēm…

 

Dalies ar šo rakstu, nekautrējies!

PinIt
Nospied "CTRL" un "D" reizē! Kāpēc? Tāpēc, lai vēlāk varētu atgriezties pie raksta!

Komentārs “Kas notiek ar planētas plaušām.”

  1. diiiiii says:

    nu ko lai saka…
    kamēr nesapratīsiet, ka naudu neēdīsi un neelposi – tikmēr lielie biznesmeņi mierā neliksies… un tikmēr pārējā tauta stulbi blenzīs un tikai blēs… nevis darīs kaut ko lietas labā 😉

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

4 × četri =

scroll to top