Īrija, bazalta stabu galerija, Giant’s Causeway, iespaidi

Īrija.

Zeme ar gleznainu ainavu bagātību, kur ceļi vijas gar klinšainiem okeāna krastiem. Jā, raksturīgi, ka “pabi” (krogi) ir saskatāmi vai ik katrā pilsētas nostūrī. Tipiska Īrijas ainava ir kalni, lauki, akmeņi, kas nodala saimnieku teritorijas.

Starp citu, aitas redzēju dažādās krāsās. Pirms tam “pabā” nebiju, tā kā ar redzi viss kārtībā.

Īrija, pēc savas būtības ir sala.

Sala reiz tikusi nosaukta  par Smaragdzaļo salu, jo Īrijā sastopami 43 zaļo krāsu toņi.

Tāpēc nav jābrīnās par Īru noslieci uz visu zaļo, ko var ieverot pat Dublinas lidostā, kur sastapu jauniešu pulciņus ar zaļi – zaļiem karogiem un baloni bērniem. Jā, arī zaļi.

Pirmās dienas ceļa mērķis bija pilsēta Drogheda, kur labi atpūšoties radu lokā nākošajā dienā varēju turpināt ceļojumu. Uz vienu no unikāliem dabas veidojumiem, bazalta stabu galeriju vai vienkāršāk bazalta akmeņu  krāvums… Giant’s Causeway.

Giant’s Causeway (īru valodā Clochán na bhFómharach).

Milža dambis ir īsts dabas brīnums, kas atrodas Ziemeļīrijas ziemeļaustrumu piekrastē netālu no pilsētas Bushmills, Co. Antrim.

Giant’s Causeway… guļ vairākus miljonus gadus vecu, precīzās formās veidotu bazalta stabu galerija, kas izveidojās  vulkānisko procesu un liela spiediena darbības rezultātā, sacietējot Zemes garozai.

Tagad ar savām formām akmeņi mulsina cilvēku prātus.

Varu to apliecināt, jo tie nemaz neizskatās pēc dabas veidotiem akmeņiem. Pilnīgi nešaubīgi… nezinot īsto akmeņu krāvumu izcelsmi varētu tos pielīdzināt monumentālās mākslas klasiskajiem paraugiem.

Bazalta kolonnu masīvs kļuva plaši pazīstams kā „ astotais pasaules brīnums” ap 1700. gadu, kad te ieradās liels skaits interesentu.

Aptuveni aprēķini liecina, ka masīvs sastāv no apmēram 40 000 bazalta kolonnu. Lielākā daļa to ir sešstūrainas, bet ir atrodamas arī piecu, septiņu un astoņu šķautņu kolonnas. Kā jau ierasts, šādas vietas vienmēr ir apvītas ar leģendām.

Īrija un viena no leģendām.

Leģenda ir par īru “milzi” Finu Makūlu, kurš nav bijis sevišķi liels milzis.  Pēc milžu kvalifikācijas tāda sīkuļa vien. 😉  Arī par īstu gigantu skotu Benandonneru, kurš dzīvojis netālajā Skotijā.

Pāri ūdens šaurumam viņi abi saklaigājušies, un sākuši viens otru kaitināt, līdz beidzot lielajam Benandonneram pacietības mērs bijis pilns, un  izaicinājis mazāko milzi uz cīņu.

Starp viņiem bija ūdens, kā lai tiek viens pie otra?

Izdomājuši viens otram būvēt pretī ceļu.  To tad arī sauc par Gigantu ceļu.  Pēc kāda laika ceļš bijis gatavs, un skotu milzis nācis ciemos pie īra. Fins Makūls redzēdams, kāds milzenis patiesībā ir Benandonners, nobijies un paslēpies drēbju kaudzē.

Kad skots gribējis sākt cīniņu un skaļi meklējis pretinieku, Fina Makūla sieva šo apklusinājusi, teikdama, ka šis drīz nākšot.  Pagaidām lai nebļaustoties, lai nepamodinātu viņu bērniņu, kurš patiesībā bija drēbēs paslēpies vīrs.

Skotu milzis paskatījies uz “bērniņu” un apmulsis: ja reiz bērns ir tik liels, kāds tad ir viņa tēvs?

Sabijies un aizlaidies pa to pašu ceļu atpakaļ.

Tāda lūk leģenda,  tāpēc nav jābrīnās, ka Gigantu ceļa atsevišķām vietām ir poētiski nosaukumi.  Piemēram, “Lielās ērģeles”, jo bazalta veidojumi atgādina gigantiskas stabules.

Gigantu ceļš nav vienlaidus.

Kristāliskās struktūras te iznāk no ūdens vai parādās no klints kā palieli gabali. Tūkstošiem neparasto sešstūraino bazalta kolonnu atgādina milzīgas bišu kāres.  Tās sākas kā pakāpieni no piekrastes klintīm un iestiepjas okeānā, līdz pazūd no redzesloka.

Aizmirsu piebilst, ka ceļojumā uz akmeņu krāvumu sākuma apskatīju virvju tiltu, ko ļoti labi varēsi aplūkot klāt pievienotajā video.

Tas ir vairāk kā 200 gadus vecs lašu zvejnieku tilts. Uzreiz  jāsaka, ka tiltu pilnībā atjauno katru gadu!

Īrija, tas paliek atmiņā!

Bailīgākie sievišķi nav lielā sajūsmā, kad  jāpāriet pāri virvju tiltam (Carrick-a-Rede Rope Bridge), kas ved pāri klinšu aizai un apakšā skalojas sabangota jūra.

Ko vēl varu piebilst… 1963. gadā valsts Nacionālais fonds nopirka šo vietu un tagad dabas brīnums ir brīvi pieejams, bet ne par velti…  biļete, tomēr, ir jāpērk.

Ja Jūs atrodaties Bushmills pilsētiņā, tad uz Giant`s Causeway ir iespējams aizbraukt ar senlaicīgu vilcienu ar tvaika lokomotīvi.

Skatāmies video un foto :

Īrija
Īrija
Īrija
Īrija
bazaltu grēda
bazaltu grēda

Apmēram tā, es aplūkoju Īriju, man patika!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top