Ods, cīņa ar odiem, dzēlienu profilakse un derīgi padomi

Ods ir lidojošs briesmonītis, kas to vien vēlas, kā Tavu asiņu porciju.

Izklausās pēc vampīru sāgas ievada. Tomēr, kas tad ir ods un vai visi odi ir asinssūcēji? Latvijā pavisam ir 26 odu sugas, četras no tām – lielāki un lēnīgāki kukaiņi – ir malārijas odi.

Sīkāko dzēlējodu sugas entomologi spēj noteikt tikai ar mikroskopu. Atšķirīgs tiem, piemēram, ir dzēlējsnuķīša garums, kas iespaido to, cik nikni katrs no tiem dzeļ.

Cilvēkiem, zīdītājiem it visur, bet putniem pie acīm un pie knābja dzeļ tikai odu mātītes. Tām svešas asinis vajadzīgas, lai nobriestu oliņas, kuras tās dēj ūdenī.

Savu sugu turpināt spēj arī veģetārietes, taču tās izdēj piecreiz mazāk oliņu nekā asinskārās sugas māsas.
Vienā reizē asinis sasūkusies odu mamma izdēj 30 – 40 olu. Odu meitene, savā mēnesi garajā mūžā, oliņas dēj vairākkārt.

Turpretim odu tēviņiem mēs esam pilnīgi vienaldzīgi.

Izdancojušies odu kāzu mākonī, tie barojas ziedos, lieliski pildot augu apputeksnētāju funkcijas.

Odi vislabāk apputeksnē augus ar atvērtām ziedkopām – piemēram, dilles, pienenes –, bet ar snuķīšiem netiek klāt tauriņziežiem, piemēram, āboliņam. Tundrā, kur odu ir ļoti daudz, odi ir galvenie apputeksnētāji.

OdsLielāko labumu dabai odi sniedz savā kāpuru stadijā, attīrot ūdeni dažādās ūdenstilpēs, jo tie darbojas kā mazi ūdens filtri, kuros uzkrājas ūdenī esošās aļģes, baktērijas, sīkas augu daļiņas.

Tur daudzi no tiem kļūst par gardu kumosu zivīm un plēsīgiem kukaiņiem. Savā lidoņu stadijā odi ir galvenā barība sikspārņiem, spārēm, zirnekļiem, bezdelīgām. Putniem odi ir diezgan vienaldzīgi – pārāk daudz darba un skriešanas, lai tos noķertu, pārāk maz ēdamā.

Kukaiņu pētnieki uzskata, ka vismaz līdz Jāņiem odu mazāk nekļūs – pateicoties mitrajam laikam, daudzajām peļķēm, vēl daudz kur palikušajiem palu ūdeņiem, kas ir lieliski odu vairošanās apstākļi.

Entomologi iesaka apbruņoties ar pretodu līdzekļiem, bet ir unikāls …TAUTAS LĪDZEKLIS, ko apstiprina arī entomologi.

KĀ PĀRCIEST NEŠPETNO ODU UZBRUKUMUS?

Ļaujiet pirmajām odu dāmām ik pavasari sevi sakost pēc sirds patikas – vēlāk izveidojoties imunitāte un dzēlienu vietas vairs nepampst.

Pirmā palīdzība pēc koduma ir vienkāršas ūdens kompreses, kas palīdzēs tikt galā ar koduma vietas niezi. Lai mazinātu alerģisko reakciju, ieteicams lietot pretalerģiskos līdzekļus – tavegilu, suprastīnu.

Ja odu kodumu radītās pumpas nepāriet trīs dienu laikā, ja bērnam pēc odu vai citu insektu kodumiem parādās temperatūra, kodumu vietas iekaist, rodas sastrutojumi, noteikti ir jāmeklē mediķu palīdzība.

Profilakse

Pastiprināti aizsargāsim sevi. Tas nozīmē darīt visu, lai izvairītos no odu kodieniem. Obligāti, pirms došanās ārā, ir jāiegādājas un jālieto pretodu līdzekļi.

Tie ir pieejami daudz un dažādi un katrs izvēlas sev piemērotāko. «Mēness aptieka» farmaceitu pieredze liecina, ka bieži cilvēki vadās pēc cenas, iegādājot pretodu līdzekļus, bet nepainteresējas par tā sastāvu.

Cilvēkiem, kuriem ir paaugstināta jūtība, vajadzētu lietot dabīgākas izcelsmes pretodu līdzekļus. Tāds ir preperāts «Odiņš», kura sastāvā ir augu eļļa, dižegļu eļļa, eikaliptu, krustnagliņu un piparmētru eļļas.

Pieaugušiem, kuriem nav veselības problēmu, piemēroti būs arī parastie izsmidzināmie līdzekļi, kā piemēram, «Diffusil».

Ja Tevi vilina ķīmiskie preparāti un negribi sev pielaist tuvumā odu mammas, lūko pēc šiem :

DEET (lēts)

Kairina acis, gļotādas
Risks lietojot uz sejas
Ierobežota lietošana bērniem
Agresīva ietekme uz apģērbu un aksesuāriem
Lipīga sajūta uz ādas un nepatīkama smarža
Relatīvi īss efektivitātes laiks pret kukaiņiem, odiem, ērcēm uttt
Ierobežotas ādu kopjošās īpašības

AUTAN ar ICARIDIN (dārgs)

Nekairina ādu, acis un gļotādas
Drošs lietošanā visām ķermeņa daļām
Saudzīgs bērnu maigai ādai
Nebojā apģērbu un aksesuārus
Patīkams lietošanā ar neuzkrītošu aromātu
Ilgstoši aizsargā no ērcēm, odiem un citiem insektiem
Lieliskas ādu kopjošās un aizsargājošās īpašības

Var arī šādi.

Citronu – eikaliptu eļļa ir viens no efektīvākajiem un izplatītākajiem insektu atbaidīšanas līdzekļiem. Speciālisti iesaka to uzklāt uz ādas pulsējošajām vietām.

Llīdzīgi smaržām, tā panākot maksimālu aromāta izplatīšanos. Tāpat gana efektīva var būt dabiska eikalipta auga novietošana sev tuvumā, kas pildīs līdzīgu funkciju.

Kaķu mētra

Kā izrādās, kaķu mētra nav paredzēta vien tavam mājas mīlulim. Tai piedēvētas arī cilvēka veselības uzlabošanā, kā arī mājsaimniecībā derīga līdzekļa funkcijas, un tās aromāts nav tīkams kukaiņiem. Novietojot kaķu mētru nepieciešamajās vietās, vari veiksmīgi atbrīvoties no skudrām, kas iekļuvušas tavā mājvietā, savukārt ādas iesmērēšana ar kaķumētras eļļu atvairīs odus.

Citronzāle

Lai atbaidītu odus, noderīgas ir gan citronzāles aromāta sveces, gan ēteriskā eļļa, tomēr visefektīvākā līdzekļa iedarbība novērota, izmantojot pašu augu. Iesējot citronzāli savā dārzā, ne tikai papildināsi tā ainavu, bet arī iegūsi dabisku aizsarglīdzekli pret odiem un citiem nevēlamiem kukaiņiem.

Tāpat insektu aizbaidīšanā noderīga ir lavandas un tējas koka eļļa, kā arī ķiploku lietošana uzturā, kuru asā smarža insektiem nudien nav simpātiska, un no odu kodumiem var glābt arī gaiša apģērba valkāšana un izvairīšanās no alus dzeršanas

Ods ir tikai ods, vai tāpēc ir vērts krist izmisumā?

Labu Dienu!

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

2 Atziņas “Ods, cīņa ar odiem, dzēlienu profilakse un derīgi padomi”

  1. Mārcis saka:

    Uzturoties brīvā dabā, pavisam iztikt bez odu dzēlieniem parasti nav iespējams, tāpēc der laikus sagādāt piemērotus gelus, balzamus vai citus līdzekļus, ar ko apstrādāt dzēlienu vietas, lai mazinātu niezi un pietūkumu. Ja nekā tāda nav pa rokai, dzēluma vietai var pielikt tautas līdzekļus – svaigu kartupeļa šķēlīti, saberztus pētersīļu zaļumus, piparmētru lapas, kliņģerīšu ziedus vai gabaliņu banāna mizas (ar iekšējo pusi pret ādu).

    Niezi dzēluma vietā atvieglo spirta vai degvīna komprese, var izmantot arī dzeramo sodu, kas sajaukta ar degvīnu. Lai dzēluma vietu dezinficētu, mājas aptieciņā der turēt jodu, briljantzaļo vai kādu citu līdzekli. Ja tādu nav, cietusī vieta vismaz jānomazgā ar ūdeni un ziepēm. Ja palīdz, var pielikt arī ledu.

    Tiem, kuriem odu dzēlieni parasti izraisa stipru niezi un pietūkumu, ir vērts iegādāties kādu antihistamīna preparātu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top