Bīstams gripas paveids H1N1.(cūku gripa)

cuku meris
Aizdomas par saslimušajiem ar cūku gripu ir Meksikā, ASV, Kanādā un Jaunzēlandē un tagad arī Spānijā. Eiropas Savienības veselības komisāre Andrula Vasilu vakar paziņojusi, ka personīgi ieteiktu cilvēkiem nedoties uz reģioniem, kur šī slimība izplatīta visvairāk – tātad, Meksiku un ASV Kalifornijas un Teksasas štatiem. Gaidāms, ka ES valstu veselības aizsardzības eksperti un ārlietu ministri, kuriem šonedēļ paredzētas sanāksmes par šo problēmu, nāks klajā ar saviem ieteikumiem. Jāpiebilst, ka jaunais gripas paveids, kas jau izpelnījies apzīmējumu cūku gripa, ASV tikšot dēvēts par Kalifornijas gripu. Savukārt Izraēlas veselības ministra vietnieks Jakovs Licmans atgādinājis, ka jūdaisti cūku uzskata par netīru dzīvnieku, tādēļ šajā valstī gripas paveids tiks saukts par Meksikas gripu. Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) atkārtoti atgādina – iedzīvotājiem, kuri nesen atgriezušies no ceļojumiem Meksikā, ASV Kalifornijā, Teksasā un Kanzasā, un kam parādījušies gripas simptomi: Cūku gripai ir tādas pašas pazīmes kā sezonālajai gripai, bet tās jaunais paveids satur ģenētisko materiālo no gripas paveidiem, ar ko parasti slimo cūkas un putni. ANO brīdina, ka gripas uzliesmojums draud pāraug pandēmijā. Tomēr eksperti ir pārliecināti, ka pasaules valstis ir gatavas šādiem gadījumiem. Jau gadiem ilgi bažas raisījusi putnu gripas izplatība, tāpēc valstis izstrādājušas gan efektīvas karantīnas sistēmas, gan gatavas jaunu zāļu un vakcīnu izstrādei.

Karte ar saslimšanas gadījumiem visā pasaulē ŠEIT

Karte ar pašiem pēdējiem salimšana gadījumiem un var teikt – ļoti informatīva ŠEIT

PAPILDINĀTS

Gripa izplatās arvien plašāk un draud pāraugt pandēmijā.
Pasaules Veselības organizācija gripas trauksmi nupat paaugstinājusi līdz ceturtajam līmenim, kas ir tikai divas sadaļas līdz pandēmijas pasludināšanai. Ceturtais līmenis nozīmē arī to, ka vīruss izrādījis ilgstošu spēju tikt nodots no cilvēka cilvēkam.
Apvienoto Nāciju organizācijas eksperti tikmēr devušies uz Meksiku, lai izpētītu ziņojumus, ka slimības uzliesmojumā vainojamas industriālās cūku fermas.
Tikmēr nāves gadījumu skaits no nāvējošās saslimšanas nu jau pārsniedz 150 cilvēkus.Saslimšanas gadījumus valstī apstiprinājusi ASV, Kanāda, Spānija un Lielbritānija. Tomēr līdz šim ārpus Meksikas robežām slimība nav izraisījusi nevienu nāves gadījumu.Jau ziņots, ka cūku gripas turpina izplatību. Pirmie saslimšanas gadījumi konstatēti arī Eiropā – Lielbritānijā un Spānijā. Slimnīcā Skotijā nogādāti divi nesen no Meksikas atgriezušies cilvēki, kuriem apstiprināta inficēšanās ar šo vīrusu. Kopumā ārstu uzraudzībā ir vēl vairāk nekā 20 cilvēki.
Arī Čehijas galvaspilsētā trīs cilvēki ievietoti slimnīcā, jo pastāv aizdomas par inficēšanos. Visi nesen atgriezušies no ceļojuma uz Meksiku. Pasaules Veselības organizācija nolēmusi paaugstināt līdzšinējo gripas trauksmes līmeni uz augstāku, palielinot bažas par pandēmijas draudiem. “Ģenerāldirektors ir nolēmis paaugstināt gripas trauksmes līmeni no trīs uz četri. Maiņa uz augstāku pakāpi nozīmē, ka pandēmijas varbūtība ir palielinājusies. Tas gan nenozīmē, ka pandēmija ir neizbēgama. Ģenerāldirektors iesaka neaizvērt robežas un neierobežot starptautiskos ceļojumus,” teikts organizācijas paziņojumā.

PAPILDINĀJUMS, sīkāk par šo jauno gripas paveida vēsturi…

Svarīgākais ir, ka jaunā vīrusa veidošanās mehānisms precīzi atkārto pandēmiska gripas vīrusa iespējamās rašanās scenāriju, par kādu PTO brīdina jau vairāku gadu garumā. Tādēļ, lai saprastu, kas notika ar cūkām, cilvēkiem un vīrusiem Meksikā un ASV dienvidu štatos, nepieciešams īss skaidrojums par gripas vīrusu evolūcijas īpatnībām.
Gripas vīrusi izceļas ar genoma nestabilitāti, kas nozīmē jaunu mutāciju rašanās augstu varbūtību. Inficētajos organismos liela daļa gripas vīrusu „kopējas”, mainot savu struktūru, kā rezultātā pastāvīgi rodas jauni vīrusa paveidi, kuri atšķiras cits no cita pēc olbaltumvielu – antigēnu struktūras. Cilvēka un dzīvnieku imūnsistēma ir apveltīta ar spēju „iegaumēt” infekcijas ierosinātāju antigēnus. Pateicoties tam, atkārtoti „tiekoties” ar pazīstamu vīrusu, organisms ātri izstrādā antivielas, kuras ir spējīgas idenficēt un neitralizēt virusālas daļiņas. Tomēr jauni gripas vīrusi, kuru antigēni atšķiras no iepriekšējiem, imūnsistēmai ir „neredzami”, un organismam nākas mācīties cīnīties ar infekciju „no nulles”. Šādos gadījumos saslimšana neiztiek bez smagām izpausmēm, bet nepieciešamās ārstēšanas trūkums var novest arī pie letāla iznākuma.
Gripas vīrusiem piemīt arī vēl cita īpatnība, kas nodrošina pilnīgi jaunu šo vīrusu veidu ātras rašanās iespēju. Organismā sastopoties diviem dažādiem vīrusiem, tie ir spējīgi viegli samainīties ar saviem ģenētiskās informācijas fragmentiem. Šādi rodas jauns vīruss, kurš pēc struktūras un antigēnu salikuma ievērojami atšķiras no abiem saviem „vecākiem”.
Atšķirīgiem gripas paveidiem ir sava „specializācija”: vieni uzbrūk galvenokārt cilvēkiem, citi – zīdītājiem vai putniem. Tomēr, pateicoties iepriekš aprakstītajam apmaiņas mehānismam, sastopoties „cilvēka” gripas vīrusu gēniem ar „putnu” vai „cūku” paveidiem ir iespējama jaunu slimību ierosinātāju, kuri nav pazīstami cilvēka imūnsistēmai, rašanās. Šie vīrusi pie tam spējīgi inficēt cilvēkus un viegli pārceļo no cilvēka pie cilvēka. Tieši tāds bija slavenās spāņu gripas vīrusa rašanās mehānisms, kura 1918.-1919. gados izraisīja pašu nāvējošāko pandēmiju cilvēces vēsturē. Spānu gripa tāpat pārstāvēja H1N1 gripas paveidu, kas cilvēkam tika nodots no cūkām. Pandēmija, kura ilga divus gadus, divreiz apejot apkārt zemeslodei, visā pasaulē nogalināja no 20 līdz 100 miljoniem cilvēku – ievērojami vairāk, nekā Pirmais pasaules karš.
Bez „spāņu gripas”, gripas pandēmijas XX gadsimta laikā radās vēl divas reizes: 1957.-1958. un 1968.-1969. gados. Daļēji pateicoties ievērojami augstākajam medicīniskas palīdzības līmenim, kā arī sakarā ar antibiotiku rašanos, kuras ļāva efektīvi cīnīties ar otrējām bakteriālās gripas sarežģījumu sekām, otrā un trešā pandēmijas nebija tik nāvējošas. Pasauli 1958. gadā pārstaigājusī Āzijas gripa paņēma no viena līdz pusotram miljonam cilvēku dzīvību, bet tai desmitgadi vēlāk sekojusī Honkongas gripa – no septiņsimt tūkstošiem līdz miljonam.
Šā brīža dati gan neļauj viennozīmīgi novērtēt gripas uzliesmojuma mērogus Meksikā un tās bīstamību kaimiņvalstīm. Tomēr PVO, kā arī Meksikas un ASV varas iestāžu uztraukums un ārkārtas pretepidēmiju pasākumi nekādā gadījumā nav lieki. Pagājušā gadsimta pieredze daiļrunīgi liecina, ka gripas gadījumos modrības nekad nevar būt par daudz.
Mazliet biedējoša perspektīva…

Un kā AR LATVIJAS PERSPEKTĪVĀM būt pasargātai no gripas ?
Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš skaidro, šī infekcija varētu sasniegt arī mūs, jo šobrīd cilvēki ceļo un bieži pārvietojas no valsts uz valsti, skaidro Kalviņš. «Pietiek vienam cilvēkam Londonas lidostā nošķaudīties, lai infekcija izplatītos tālāk,» uzskata zinātnieks.
Tai pat laikā Kalviņš arī uzsvēra, ka mūsu valsts šāda veida pārbaudījumam šobrīd nav gatava, jo valstij nav līdzekļu, lai veiktu kādus drošības pasākumus un vēl jo vairāk, lai pieprasītu jaunas vakcīnas izstrādi.
Kā skaidro Kalviņš, infekcijas slimību apkarošanā izmanto visdažādākās metodes. Ņemot vērā, ka Meksikā konstatētais gripas paveids ir spāņu, putnu un cūku gripas apvienojums, infekcija var tikt nodota ne tikai no dzīvnieka, bet arī no cilvēka uz cilvēku. Šādos gadījumos kā viens no pirmajiem drošības līdzekļiem ir novērst iespēju inficēties, lietojot speciālās maskas, ievērojot higiēnu, slēdzot skolas, pēc iespējas nepiedaloties masu pasākumos un tamlīdzīgi, stāsta Kalviņš.

Ceļojumu  laikā ikviens aicināts ievērot personīgo higiēnu un izmantot lidostās un sabiedrības veselības institūciju mājas lapās pieejamos ieteikumus savas veselības pasargāšanai:

  • ceļojuma laikā bieži un rūpīgi mazgājiet rokas. Mazgājot rokas ar ziepēm un siltu, tekošu ūdeni, samazinās risks inficēties ar gripu un citām infekcijām. Alkoholu saturoši roku dezinfektanti var palīdzēt dezinficēt rokas situācijas, kad tās nav iespējams nomazgāt, tādēļ tos iesakām ņemt līdzi ceļojot;
  • izvairieties no pieskaršanās acīm, degunam vai mutei ar netīrām rokām, jo tā var inficēties ar gripas vīrusiem un citu infekcijas slimību izraisītājiem;
  • ceļojuma laikā izvairieties no tādu vietu apmeklējuma, kur pulcējas liels cilvēku skaits (sevišķi – slēgtas telpas);
  • izvairieties no kontakta ar inficētiem (saslimušiem) cilvēkiem;
  • klepojot vai šķaudot, aizsedziet muti un degunu ar vienreizlietojamu salveti, tas samazina mikrobu izplatīšanos. Neaizmirstiet nomazgāt rokas.

Ja 7 dienu laikā pēc infekcijas skarto teritoriju apmeklējuma izjūtat zemāk minētos simptomus, kas līdzīgi sezonālas gripas pazīmēm:

  • straujš saslimšanas sākums,
  • ķermeņa temperatūras paaugstināšanās (>38°C),
  • sauss klepus un sāpes kaklā,
  • sāpes muskuļos (kaulu „laušanas” sajūta),
  • galvassāpes, drebuļi, nogurums –

sazinieties vai izsauciet savu ģimenes ārstu un informējiet par ceļojuma maršrutu. Palieciet mājās un pēc iespējas ierobežojiet kontaktus ar citiem cilvēkiem.

Jaunākais…

Ņujorkā konstatēts pirmais nāves gadījums no H1N1 vīrusa, kas plašāk pazīstams kā cūku gripa.
Mirušais ir kāds 55 gadus vecs vidusskolas direktora vietnieks. Ārsti uzskata, ka viņa nāves cēlonis ir H1N1 izraisītas komplikācijas.
Jaunākā informācija liecina, ka visā pasaulē inficēšanās gadījumu skaits sasniedzis gandrīz 8,5 tūkstošus. Savukārt miruši jau vairāk nekā 70 cilvēki.
Pēdējās nedēļas laikā inficēto cilvēku skaits strauji pieaudzis ASV, apsteidzot konstatēto pieauguma tempu Meksikā, kur epidēmija sākās.

PAPILDINĀJUMS

Ar jauno A tipa gripas H1N1 paveidu inficēto cilvēku skaits pasaulē pārsniedzis 10 000, trešdien paziņoja Pasaules Veselības organizācija (PVO).

Pavisam saslimuši 10 243 cilvēki, no kuriem 80 miruši.

Pēdējās 24 stundās gadījumu skaits palielinājies par 413, visvairāk ASV – par 346 un Japānā – par 51,

Pavisam mēneša laikā kopš uzliesmojuma sākšanās Meksikā apstiprināti saslimšanas gadījumi 40 valstīs. ASV inficējušies 5469 cilvēki un seši miruši.

Karte ar pašiem pēdējiem salimšana gadījumiem ŠEIT

PAPILDINĀJUMS (6.jūnijs)

Austrālijā strauji izplatās saslimstība ar jaunās gripas paveidu, vietējiem medijiem valsts otro lielāko pilsētu Melburnu pasludinot par “pasaules cūku gripas galvaspilsētu”.

Kā vēsta Austrālijas Veselības departaments, ar jauno gripas vīrusu A/H1N1 saslimušo skaits trīs nedēļu laikā pieaudzis no dažiem atsevišķiem gadījumiem līdz 1009, strauji izplatoties skolās.

Viktorijas štatā apstiprināti 874 saslimšanas gadījumi, pārsvarā pavalsts ziemeļos un štata galvaspilsētā Melburnā.

Saslimušo skaits trīs nedēļās pieaudzis vairāk nekā tūkstoš reizes, vissmagāk skarot Melburnas skolas un padarot Viktorijas štatu par slimības vissmagāk teritoriju pasaulē atbilstoši iedzīvotāju skaitam.

Proporcionāli iedzīvotāju skaitam Viktorijas štatā gripas izplatība ir divas reizes lielāka nekā Meksikā, kur pandēmija sākās, raksta “The Australian”, pasludinot Melburnu par “pasaules cūku gripas galvaspilsētu”.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, Austrālijas saslimušo skaits veido aptuveni 4,5% no 69 pasaules valstīs apstiprinātajiem 21 940 saslimšanas gadījumiem.

PVO piektdien paziņoja, ka tā atstāj spēkā piekto pandēmijas trauksmes līmeni, kas nozīmē, ka pandēmijas draudi ir nenovēršami.

Papildināts

NU RE , CŪKU GRIPA LATVIJĀ !

Latvijā reģistrēts pirmais laboratoriski apstiprinātais jaunās gripas AH1N1 jeb tā dēvētās “cūku gripas” saslimšanas gadījums, informēja Veselības ministrija. Ministrija aicina pasažierus, kas 21.jūnijā ielidoja Rīgā ar “AirBaltic” reisu BT218 no Berlīnes turpmāko piecu dienu laikā vērot savu veselības stāvokli un ziņot, ja manāmas saslimšanas pazīmes.

Saslimusī ir sieviete, kas apmeklēja ASV un Kanādu un ar “AirBaltic” reisu BT218 Berlīne-Rīga 21.jūnijā piecos pēcpusdienā ieradās Latvijā. Sievietei saslimšanas simptomi tika konstatēti jau lidojuma laikā, un pēc nolaišanās viņa tika hospitalizēta Latvijas Infektoloģijas centrā.

Veselības ministrija aicina pasažierus, kas 21.jūnijā ielidoja Rīgā ar minēto reisu turpmāko piecu dienu laikā vērot savu veselības stāvokli un gadījumā, ja parādās šādi simptomi – temperatūras paaugstināšanās, iesnas, sūrstoša sajūta kaklā, klepus, nogurums un kaulu laušana, nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu un informēt par ceļojumu vai sazināties ar

Sabiedrības Veselības Aģentūras (SVA) dežurējošo epidemiologu (67271738).

Atgādinām, ka slimībai var būt viegla gaita un simptomi neizteikti. Speciālisti norāda, ka vairumā gadījumu slimība ir viegli ārstējama un notiek pilnīga atveseļošanās.
Ņemot vērā saslimšanas izplatību pasaulē, Latvijas medicīnas speciālisti bija gatavi šim pirmajam saslimšanas gadījumam – pacients tika savlaicīgi atklāts, izmeklēts un tiek ārstēts. Šobrīd mediķi un epidemiologi strādā kopā, lai sekmīgi izārstētu saslimušo, kā arī lai veiksmīgi atrastu visas iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt saistītas ar šo gadījumu. Lai varētu veikt nepieciešamos epidemioloģiskos pasākumus pasažieriem, kuri ar slimnieci kopā lidoja no Kanādas uz Vāciju, SVA epidemiologi par notikušo informējuši Vācijas kolēģus.

Šobrīd nekādi papildus kontrolējošie vai ierobežojošie pasākumi ceļotājiem Latvijā netiks ieviesti. Turpinās ceļotāju informēšana par profilaksi pirms izbraukšanas uz infekcijas skartajām teritorijām un pēc atgriešanās Latvijā. Medicīnas darbinieki ir informēti par rīcību aizdomīgu, gripai līdzīgu saslimšanu gadījumos. Aizdomīgie saslimšanas gadījumi tiek laboratoriski izmeklēti, saslimušie pacienti tiek izolēti un ārstēti.

Lai iespējami ierobežotu slimības tālāku izplatību, svarīga ir saslimušā kontaktpersonu savlaicīga apzināšana un novērošana, ieskaitot personas, kuras kontaktējušās ar gripas slimniekiem lidmašīnās starptautisko reisu laikā. Tādēļ – gadījumā, ja septiņu dienu laikā pēc atgriešanās no ceļojuma tiek konstatēta augstāk minētie slimības simptomi, aicinām nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu un informēt par ceļojumu. Gadījumā, ja saslimšanas simptomi parādās jau ceļojuma laikā vai lidmašīnā, aicinām meklēt medicīnisko palīdzību vai par sliktu pašsajūtu informēt lidmašīnas personālu.

Eiropas slimību kontroles un profilakses centra apkopotā informācija liecina, ka līdz 22.jūnijam ar jauno gripas vīrusu AH1N1 Eiropā inficējušies 4245 iedzīvotāji, t.sk. 326 – pēdējo 24 stundu laikā. Lielākais saslimušo skaits joprojām tiek reģistrēts Apvienotajā Karalistē. Kanādā ir reģistrēts pasaulē trešais augstākais saslimšanas gadījumu skaits – šobrīd 5710 gadījumi. Igaunijā apstiprināti 5 saslimšanas gadījumi.

PAPILDINU…

Apstiprināts otrs inficēšanās gadījumu ar gripas AH1N1 vīrusu jeb tā dēvēto cūku gripu.

Materiāls pārbaudei uz LIC laboratorijas Virusoloģijas nodaļu atsūtīts no kāda rajona slimnīcas, kur iestājusies paciente ar gripai līdzīgiem simptomiem. Mediķi izteikuši aizdomas par iespējamo inficēšanos ar cūku gripu, tādēļ nekavējoties tika lūgta LIC palīdzība veikt nepieciešamo laboratorisko izmeklēšanu.

LIC virusologi apstiprināja, ka sieviete ir inficējusies ar gripas AH1N1 vīrusu, kas apliecina cūku gripas esamību.

“Šajā gadījumā paciente, visticamāk, tiks pārvesta uz LIC, kur turpinās ārstēšanos,” stāsta centra direktora pienākumu izpildītājs, profesors Jāzeps Keišs. Profesors atgādināja, ka vasaras atvaļinājumu laikā iedzīvotāji dodas arī uz vīrusa skartajām teritorijām, tādēļ aicina visus pievērst uzmanību pat vissīkākajām pazīmēm, kas varētu norādīt uz saslimšanu ar gripu.

Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) uzsāka epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar otro laboratoriski apstiprināto jaunās gripas A(H1N1) saslimšanas gadījumu Latvijā.

Saslimusī ir sieviete, kura ar jaunās gripas vīrusu inficējās pēc kontakta ar Jelgavas bērnu un jauniešu centra „Junda” dalībnieku. Minētā centra deju kolektīvs no 12.jūnija līdz 7.jūlijam uzturējies Meksikā. Pati saslimusī sieviete no Latvijas nebija izbraukusi.

PAPILDINĀJUMS

Speciālisti ir pārliecināti, ka jaunā gripa H1N1 jeb tā dēvētā cūku gripa Latvijā plašāk izplatīsies šī gada rudenī. Potenciālo slimnieku skaits lēšams 70 tūkst. iedzīvotāju apmērā. Līdz šim Latvijā reģistrēti 18 saslimšanas gadījumi ar H1N1 vīrusu.Sabiedrības veselības aģentūra uzskata, ka tā kā pret jauno gripas vīrusu cilvēkiem nav imunitātes, iespējams, tai uzliesmojot, būtu jārēķinās ar vismaz tādu saslimušo skaitu, kāds bija, kulminējot sezonālajai gripai 2006./2007.gada sezonā, t.i. ir aptuveni 70 tūkst. saslimušajiem. Skarbākās prognozes paredz pat simtus tūkstošus sirdzēju.

Kopumā līdz šā gada 24.septembrim Latvijā apstiprināti 30 jaunās gripas saslimšanas gadījumi (pirmais no tiem tika apstiprināts 23.jūnijā). Savukārt kaimiņvalstīs Lietuvā apstiprināti 51 un Igaunijā 68 jaunās gripas saslimšanas gadījumi.Kopumā Eiropas valstīs apstiprināti vairāk kā 53 000 gripas saslimšanas gadījumi, no kuriem 163 ir letāli. Visvairāk saslimušo ir Vācijā -19538 un Lielbritānijā -13471. Jaunā A H1N1 gripa ir akūta elpceļu vīrusu infekcija, ko pārnēsā cūkas, bet ir iespējams, ka cūku gripas vīrus izplatās arī no cilvēka uz cilvēku. Saslimšanu izraisa A tipa gripas vīruss.Un neaizmirsīsim, ka sezonālā gripa arī nesnaudīs. Gripas vīruss pastāvīgi attīstās, un tā antigēnās īpašības ātri mainās, līdz ar to ķīmiskie medikamenti nevienmēr sniedz gaidīto efektu. Gripa ir ļoti kontagioza(lipīga) slimība. Ar to ir iespējams inficēties ģimenē, darbā, uz ielas,
par gripas izplatības areālu ŠEIT IR KARTE

PAPILDINĀJUMS 12.novembris

…reģistrēti vēl 33 jaunās gripas slimnieki, līdz ar to kopumā Latvijas Infektoloģijas centrā laboratoriski apstiprināti 165 jaunās gripas AH1N1 vīrusa pozitīvi gadījumi, liecina LIC apkopotā informācija.

Papildinājums 16.novembris

Latvijas Infektoloģijas centra apkopotā informācija liecina, ka patlaban Latvijā reģistrēti 386 jaunās gripas AH1N1 slimnieki. Tā dēvētās cūku gripas izplatība epidēmijas slieksni pārsniegusi piecās Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Gulbenē, Jelgavā un Rēzeknē.

Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) pārstāve Liene Johansone, šajās piecās Latvijas pilsētās ar jauno gripu ir konstatēti vismaz 100 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Piemēram, Daugavpilī uz 100 000 iedzīvotāju šodien pēcpusdienā bija konstatēti 107 saslimšanas gadījumi, informēja LIC Latgales filiāles epidemioloģe Nonna Vološčuka.

Latvijas Infektoloģijas centra mediķi pārbaudījuši 918 cilvēkus, kuriem bija aizdomas par saslimšanu ar tā dēvēto cūku gripu jeb AH1N1, liecina jaunākā informācija.

PAPILDINĀJUMS 18.novembris

Veselības ministrija apstiprina: no otrdienas visā
Latvijā sākusies gripas epidēmija.

Patlaban valstī reģistrēti vairāk nekā 100 saslimšanas ar gripu gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Lielākoties reģistrēti viegli saslimšanas gadījumi ar jauno gripu AH1N1.

UH! Re, kur podziņas sociālai aktivitātei:

Nospied "CTRL" un "D" reizē! Kāpēc? Tāpēc, lai vēlāk varētu atgriezties pie raksta!

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

four × three =